Historia

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej wizerunkiem Matki Miłosiernej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 05:30
94 lata temu, podczas sobotniej mszy 2 lipca 1927 roku w Wilnie, kardynał Aleksander Kakowski, prymas Królestwa Polskiego, koronował obraz Matki Bożej Ostrobramskiej.
Litografia przedstawiająca fragment ołtarza z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej
Litografia przedstawiająca fragment ołtarza z wizerunkiem Matki Boskiej OstrobramskiejFoto: Wikimedia Commons/dp

O tym cudownym wizerunku wierni mówili również Madonna Wileńska bądź Ostrobramska Matka Miłosierdzia. Obraz ten, pochodzący z XVII wieku i nosi swoją nazwę od słynnej Kaplicy Ostrobramskiej, znajdującej się od wewnętrznej strony Ostrej Bramy, pozostałości muru obronnego na Starym Mieście w Wilnie. Kaplicę ukończono w 1829 roku i umieszczono tam obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Obraz ten, chyba najpowszechniej w Polsce, ukazał w swoim dziele Adam Mickiewicz pisząc w inwokacji "Pana Tadeusza": "Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy I w Ostrej świecisz Bramie!".

Mickiewiczowskie słowa to nie jedyne odwołanie się pod obronę cudownemu wizerunkowi Matki Miłosiernej... ozdoba odwróconego srebrnego półksiężyca nosi napis wotywny: "Dzięki Tobie składam Matko Boska za wysłuchanie próśb moich, a proszę Cię, Matko Miłosierdzia, zachowaj mnie nadal w łasce i opiece Swojej Przenajświętszej W. I. J. 1849 roku". Oprócz tego dołączonego elementu wizerunek został zasłonięty pozłacaną srebrną sukienką w 1671 roku. Jeszcze jednym ważnym elementem całości są dwie nałożone na siebie korony: barokowa Królowej Niebios i rokokowa Królowej Polski.

Jednym z najważniejszych historycznie napisów wotywnych, okalających ołtarz cudownego obrazu, jest tabliczka ofiarowana przez Józefa Piłsudskiego: "Dzięki Ci Matko za Wilno". Marszałek Józef Piłsudski był także uczestnikiem wspaniałej uroczystości koronacji. Obok Marszałka swoje uczestnictwo zaznaczył także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki. Uroczystość celebrował kardynał Aleksander Kakowski, arcybiskup metropolita warszawski, prymas Królestwa Polskiego.

Przyczynkiem do tej wspaniałej uroczystości był fakt dokonania renowacji obrazu z początkiem roku 1927 przez znanego konserwatora dzieł sztuki, profesora Jana Rutkowskiego. Ten wybitny artysta był także współautorem, razem z Wojciechem Stanisławem Turczyńskim, renowacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w latach 1925-26. Nie były to jedyne jego osiągnięcia... zajmował się też kolekcją obrazów na Zamku Królewskim w Warszawie, również tymi w Łazienkach Warszawskich i galerii w Wilanowie. W Krakowie odnowił również Ołtarz Wita Stwosza. W związku z tymi wybitnymi osiągnięciami renowacji sztuki sakralnej papież Pius XI nadal mu w 1831 roku tytuł  "Honorowy Kelner Miecza i Peleryny" ("Cameriere Onorario di Spada e Cappa") - specjalny tytuł umieszczający obdarowanego nim wśród członków rodziny papieskiej.

Ważnym faktem tej renowacji i koronacji było umieszczenie na obrazie nowych, w pełni złotych dwu koron Matki Boskiej. Ufundowano je ze specjalnych składek społecznych. Niestety, jak większość insygniów także i one zaginęły podczas II wojny światowej. Pod złotą sukienką Matka Boska ubrana jest w czerwoną tunikę z podwiniętymi rękawami... szyję okryto szalem, a głowa białą chustą. Całości dopełnia zielonkawo-błękitny płaszcz zarzucony na głowę i ramiona. Kolory te mienią się i wyróżniają od tła z odcieniem brązu.

Sam obraz, namalowany na dębowych deskach temperą, ma rozmiar 200 cm na 165 cm. Niestety nie znamy jego autora. Według legendy wizerunek Matki Boskiej na tym obrazie ma rysy Barbary Radziwiłłówny. Często uważa się, że autorem mógł być autor bardzo podobnego wizerunku Matki Boskiej, który możemy oglądać w kościele Bożego Ciała w Krakowie. Namalował go w 1624 krakowski artysta Łukasz. Oba obrazy swoim wizerunkiem mają swój pierwowzór w dziele Martina de Vosa, flamandzkiego malarza z XVI wieku. Różnica istnieje tylko w okładzie rąk Matki Bożej, w Ostrej Bramie skrzyżowane na piersiach, a w Krakowie w modlitewnym geście. 

PP

Czytaj także

Ekumeniczna pielgrzymka z Białegostoku przez Grodno do Wilna. Pątnicy idą do Ostrej Bramy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 05:00
Około 400 osób wyruszyło w niedzielę rano z Białegostoku do Wilna na Litwie w ogólnopolskiej pieszej pielgrzymce ekumenicznej do sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. W ciągu dziewięciu dni przejdą blisko 290 km. Idą trasą przez Białoruś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

700 lat Bożego Ciała w Polsce, dziś w czasie pandemii. Poznaj historię

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 08:13
- Pandemia to czas na to, żeby spojrzeć na Eucharystię szerzej niż widzieliśmy ją do tej pory, koncentrując się na procesji Bożego Ciała. Zobaczmy Jezusa Eucharystycznego, który na różne sposoby do nas przychodzi, i z którym na różne sposoby możemy się spotkać – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ks. prof. Jacek Urban. O znaczenie święta Bożego Ciała zapytaliśmy historyków Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilno: obchody 85. rocznicy objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego św. Faustynie Kowalskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 02:28
Dziś i jutro (12 i 13 września) w litewskiej stolicy odbędą się obchody 85. rocznicy objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę tę Jezus Chrystus przekazał w prywatnym objawieniu świętej Siostrze Faustynie Kowalskiej 13 i 14 września 1935 roku w Wilnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W całej Polsce z niepokojem oczekiwaliśmy wieści z Włoch". Premier w rocznicę zamachu na Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:09
"Chyba w całej Polsce czuliśmy to samo, z niepokojem oczekiwaliśmy wieści z Włoch. I ta ogromna radość, kiedy podano, że operacja udała się i że nasz kochany Ojciec Święty będzie żył!" - napisał premier Mateusz Morawiecki z okazji 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II.
rozwiń zwiń