Historia

"Gdyby Hitler nie wszedł mi w paradę…". Oddaj głos na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:53
Dźwiękowa opowieść Stanisława Lema o lwowskiej młodości urywa się na wspomnieniach II wojny światowej. Pisarz chętnie dzielił się nimi ze słuchaczami Polskiego Radia. Jednak to, co Lem mówił o okupacji, służyło - zdaniem biografów - ukrywaniu tego, czego powiedzieć nie chciał. A nie chciał opowiedzieć o jednym z najgorszych koszmarów człowieka.
Fragment serwisu specjalnego Galaktyka Lema
Fragment serwisu specjalnego "Galaktyka Lema"Foto: Polskie Radio

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze realizacje wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła witrynę galaktykalema.pl oraz multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

W formie drukowanej Stanisław Lem powracał do swojego dzieciństwa w biograficznym "Wysokim Zamku". W radiowym archiwum znajduje się interesujące uzupełnienie tamtej książki. W nagraniach tych pisarz poruszał kwestię wpływu wielkiej historii na losy ludzi i ich dzieł, wspominając dziurę po karabinowej kuli w suficie lwowskiego mieszkania, rozmowę z pewnym niemieckim burmistrzem czy znaczący wpływ Adolfa Hitlera na wybór przyszłego zawodu.

Na stronie galaktykalema.pl posłuchamy także o pewnej zabawnej chorobie, na którą zapadł pisarz jako świeżo upieczony mąż, o młodzieńczej grafomanii wspieranej pierwszą maszyną do pisania, o rupieciach, drucikach i dobroczynnym wpływie medycyny na literaturę. Dowiemy się wreszcie, w jaki sposób karierze pisarskiej Lema dopomogła Wisława Szymborska.

W serwisie znalazło się także miejsce dla biografów Stanisława Lema, którzy zwracają przede wszystkim uwagę na to, co pisarz w swoich wypowiedziach celowo przemilczał. Niemieckie i sowieckie okupacje Lwowa pozostawiły w nim traumę, której nigdy nie umiał wyrazić wprost. Pełno jej śladów znaleźć można za to w fantastycznonaukowej prozie Lema.

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.

Czytaj także

Polskie Radio nominowane do Mobile Trends Awards. Krzysztof Kossowski: znaleźć się w tym gronie to już sukces

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 09:35
- Samo znalezienie się w tym gronie - i to trzech naszych projektów - jest dużym sukcesem. Wszystkie projekty, o których mówimy, zostały od zera wykonane przez zespół programistów portalu Polskiego Radia - mówił w Jedynce Krzysztof Kossowski, wicedyrektor portalu PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziś już bym takiej książki nie napisał". Głosuj na serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:56
W bogatym archiwum wywiadów udzielanych przez Stanisława Lema Polskiemu Radiu nie znajdziemy wiele wypowiedzi autora o jego dziełach. Lem bowiem nie lubił mówić o własnych książkach. A jednak udało się nam znaleźć kilka frapujących myśli pisarza o jego najsłynniejszych powieściach i opowiadaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, kto jest kim na obrazie Matejki, i głosuj na "Konstytucję 3 maja".

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:45
Słynne płótno "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" namalowane przez Jana Matejkę to artystyczna wizja prawdziwego zdarzenia, do jakiego doszło tuż po zaprzysiężeniu ustawy przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ale nie wszystkie osoby, które widzimy na obrazie, faktycznie pojawiły się tego dnia w tym właśnie miejscu.
rozwiń zwiń