Historia

Kosmici także słuchają Lema. "Galaktyka Lema" czeka na Twój głos!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 05:45
Po raz pierwszy na antenie Polskiego Radia Stanisław Lem wypowiedział się prawdopodobnie w 1961 roku, komentując lot Jurija Gagarina w kosmos. W tej samej chwili głos pisarza także udał się w przestrzeń kosmiczną i jego międzygwiezdna podróż trwa do dziś.
Fragment serwisu specjalnego Galaktyka Lema
Fragment serwisu specjalnego "Galaktyka Lema"Foto: Polskie Radio

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze realizacje wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła witrynę GalaktykaLema.pl oraz multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

Dźwiękowy debiut Stanisława Lema miał miejsce w czasie, gdy Polskie Radio nadawało w paśmie UKF. Fale dźwiękowe o tej częstotliwości przebijają się przez ziemską jonosferę i z prędkością światła wędrują w przestrzeni kosmicznej. Głosu Lema można słuchać obecnie 60 lat świetlnych od Ziemi.

Gdyby głos pisarza na swojej drodze napotkał miejsca zamieszkane przez istoty na tyle rozwinięte, by mogły odebrać i rozszyfrować tego typu sygnały, to możliwe, że dziś archiwalnych nagrań wypowiedzi Lema można by posłuchać nie tylko w serwisie GalaktykaLema.pl, lecz także w posiadłości jakiegoś kosmity.

Głos autora "Solaris" podróżuje coraz dalej. Na stronie sprawdzić można jego aktualną odległość od macierzystej planety. Przeczytamy też o innych śladach pisarza w kosmosie. W przestrzeni rozciągającej się na długości 161 lat świetlnych Stanisław Lem ma bowiem swoją gwiazdę, planetę, dwie planetoidy, jeden krater oraz jednego sztucznego satelitę orbitującego wokół Ziemi.

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.

Czytaj także

"Dziś już bym takiej książki nie napisał". Głosuj na serwis "Galaktyka Lema"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:56
W bogatym archiwum wywiadów udzielanych przez Stanisława Lema Polskiemu Radiu nie znajdziemy wiele wypowiedzi autora o jego dziełach. Lem bowiem nie lubił mówić o własnych książkach. A jednak udało się nam znaleźć kilka frapujących myśli pisarza o jego najsłynniejszych powieściach i opowiadaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, kto jest kim na obrazie Matejki, i głosuj na "Konstytucję 3 maja".

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:45
Słynne płótno "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" namalowane przez Jana Matejkę to artystyczna wizja prawdziwego zdarzenia, do jakiego doszło tuż po zaprzysiężeniu ustawy przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ale nie wszystkie osoby, które widzimy na obrazie, faktycznie pojawiły się tego dnia w tym właśnie miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdyby Hitler nie wszedł mi w paradę…". Oddaj głos na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:53
Dźwiękowa opowieść Stanisława Lema o lwowskiej młodości urywa się na wspomnieniach II wojny światowej. Pisarz chętnie dzielił się nimi ze słuchaczami Polskiego Radia. Jednak to, co Lem mówił o okupacji, służyło - zdaniem biografów - ukrywaniu tego, czego powiedzieć nie chciał. A nie chciał opowiedzieć o jednym z najgorszych koszmarów człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedem godzin sejmowej walki. Zagłosuj na serwis "Konstytucja 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:55
Uchwalenie Konstytucji przebiegało w gorączkowej atmosferze. Sesja parlamentu odbyła się w trybie wyjątkowym, na dwa dni przed planowanym terminem. Zwolennicy ustawy posunęli się do nieuczciwych działań, by mieć pewność, że dokument zostanie zatwierdzony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszelka władza […] z woli narodu". Oddaj głos na "Konstytucję 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 05:45
"Polska, jak wynika z publicznych dokumentów, poczyniła wielkie i niespodziewane kroki w kierunku wolności, co, jeśli jest prawdą, oddaje wielki honor obecnemu królowi, który, jak się wydaje, był głównym promotorem tego przedsięwzięcia" – pisał o polskiej konstytucji George Washington, pierwszy prezydent USA.
rozwiń zwiń