Historia

Lublin. Napis z lat 80. "Solidarność żyje" odkryty na ścianie remontowanego bloku

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 05:40
Pracownicy firmy remontowej wymieniając ocieplenie bloku Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odkryli napis "Solidarność żyje" Zdaniem dyrektora Oddziału IPN w Lublinie dr. Roberta Derewendy, powstał w okresie stanu wojennego lub później. IPN będzie wnioskował o jego zabezpieczenie.
Napis Solidarność żyje na jednym z budynków w Lublinie.
Napis "Solidarność żyje" na jednym z budynków w Lublinie. Foto: A. Sadownik/IPN Lublin

Współwłaściciel firmy wykonującej remont budynku Paweł Ciężki powiedział podczas konferencji prasowej we wtorek, że pracownicy natknęli się na napis "Solidarność żyje" na ścianie bloku przy ul. Wajdeloty 20 pod koniec ubiegłego tygodnia.

- Po zdjęciu blachy i wełny nic jeszcze nie było widać. Dopiero przy myciu ścian biała farba zaczęła schodzić i pokazał się napis - opisał dodając, że pierwszy raz widzi coś takiego.

Pamiątka stanu wojennego

Zdaniem Derewendy, treść napisu wskazuje, że mógł powstać w czasie, kiedy "Solidarność" została przez komunistów zdelegalizowana, czyli w okresie stanu wojennego lub po jego zakończeniu.

- Wtedy właśnie powstawały takie napisy wskazujące, że "Solidarność" rzeczywiście żyje – wyjaśnił Derewenda. Dodał, że napis pokazuje młodemu pokoleniu jak walczono z systemem komunistycznym.

Stan wojenny.jpg
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny

Poszukiwanie autora

Dyrektor lubelskiego IPN zapowiedział skierowanie do prezesa LSM wniosku o zabezpieczenie znaleziska, ogłosił rozpoczęcie poszukiwań autora i historii napisu. Wskazał, że być może wskazówki będzie można znaleźć w, znajdujących się w archiwach IPN, dokumentach Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej lub innych organów represji.

Zastępca prezesa LSM Marian Gągola powiedział, że odnalezienie napisu to dla władz spółdzielni zaskoczenie, dlatego za wcześnie, żeby mówić o jego przyszłości.

- Będziemy się zastanawiać. Chcielibyśmy go zachować - wyjaśnił.

Dowód odwagi

Derewenda zauważył, że sporządzenie napisu "Solidarność żyje" na ścianie bloku wymagało od autora wiele odwagi.

Uczestnik strajków w lipcu 1980 roku i grudniu 1981 roku, członek "Solidarności" od września 1980 i działacz podziemnych struktur związku w latach 1982-89, a obecnie przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność" Marian Król powiedział, że za umieszczenie takiego napisu autorowi groziło w stanie wojennym od 1,5 do 2,5 lat więzienia. Przypomniał, że w pierwszych dniach stanu wojennego na Lubelszczyźnie strajkowało ok. 50 zakładów pracy. Napis, jak stwierdził Król, jest jedynym takim znaleziskiem z czasu walki o wolność w Lublinie i powinien zostać zachowany dla potomnych.

PAP/bm

Czytaj także

"Za postawę, za walkę o wolność...". Prezes IPN wręczył Krzyże Wolności i Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 15:45
Krzyże Wolności i Solidarności wręczył we wtorek w Białymstoku działaczom opozycji niepodległościowej z lat 80. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Odznaczono 21 osób, w tym trzy pośmiertnie - ich odznaczenia odebrały rodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inauguracja portalu "Encyklopedia Solidarności": biogramy, publikacje, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:25
Portal encyklopedia-solidarności.pl jest częścią projektu dokumentacyjnego "Encyklopedia Solidarności" realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest przedstawianie historii ruchów opozycyjnych w PRL w latach 1976-1990. Portal stanowi ważne uzupełnienie tomów "Encyklopedii Solidarności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabici "metodą katyńską". W Lublinie odnaleziono szczątki ofiar terroru z lat 1948-52

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 15:27
Szczątki czterech ofiar terroru komunistycznego odnaleziono na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie podczas kolejnego etapu prac poszukiwawczych IPN. Przy szczątkach znaleziono m.in. szkaplerz, fragmenty odzieży i plastikowych guzików.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja "»Solidarność« zmieniła świat". Górnicy przypomną w Warszawie o masakrze w "Wujku"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 07:05
W holu głównym Dworca Centralnego w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę poświęconą masakrze w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek", w jej 40. rocznicę. 12 górników w strojach roboczych będzie rozdawało ulotki z informacjami o tragicznych wydarzeniach w Katowicach.
rozwiń zwiń