Historia

Pomnik Romana Dmowskiego miejscem pamięci o Wielkim Polaku

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 05:30
16 lat temu, 10 listopada 2006 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, u zbiegu Alei Ujazdowskich i Alei Szucha stanął monumentalny pomnik Romana Dmowskiego.
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Romana Dmowskiego u zbiegu Alei Szucha i Alei Ujazdowskich. Warszawa, 10 listopada 2006 r.
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Romana Dmowskiego u zbiegu Alei Szucha i Alei Ujazdowskich. Warszawa, 10 listopada 2006 r.Foto: Forum

Kim był ten polityk i publicysta wie chyba każdy Polak i jak w przypadku wybitnych jednostek, szczególnie świata polityki, ogniskuje swoją postacią zarówno pozytywne jak i negatywne opinie na temat jego działalności. Dość powiedzieć, że jest głównym założycielem ważnego dla II Rzeczypospolitej ugrupowania politycznego - Narodowej Demokracji, w skrócie zwanej endecją, która była ruchem narodowym i jak większość innych pragnęła wolnej i silnej Polski, gdzie polskość każdego obywatela to nie tylko stan urodzenia, ale także patriotyczny obowiązek.


Posłuchaj
30:18 roman dmowski___3586_95_iv_tr_0-0_98924031e0f0357[00].mp3 Postać Romana Dmowskiego przybliżają prof. Tomasz Nałęcz i Michał Kamiński w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 12.02.1995)

 

Piękny, naszym zdaniem, monument, wysoki na pięć metrów, wykonany z brązu, przedstawia Romana Dmowskiego z kapeluszem w prawej ręce, w lewej zaś trzyma akt traktatu wersalskiego, kończącego I wojnę światowej i którego Dmowski był sygnatariuszem. Na cokole odczytać też możemy cytat z "Myśli nowoczesnego Polaka" napisanej i opublikowanej przez polityka w 1903 roku. Cytat brzmi: "Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie...". Brzmienie tego ponadczasowego hasła tylko przeciwnikom Polski może powodować brak zgody na zawarte w nim przesłanie. Co ważne, pomnik stanął w miejscu nieopodal budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, co upamiętnia fakt, że Roman Dmowski był w 1923 roku Ministrem Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej.


Posłuchaj
21:33 Roman Dmowski - wybitny polityk, twórca myśli narodowej.mp3 Roman Dmowski - wybitny polityk, twórca myśli narodowej. Audycja z cyklu "Wielcy twórcy niepodległej Polski". (PR, 2018)

 

Autorami postumentu są dr Wojciech Mendzelewski, Maria Marek-Prus i Piotr Prus. Postać polityka jakby wyrasta z jednolitej bryły u spodu, dalej przechodząc w postać polityka zwróconego twarzą w stronę placu Na Rozdrożu, co dodaje kolejnych znaczeń dla historii działań politycznych i narodowych Dmowskiego. Warto też mieć świadomość, że mimo tak krótkiego czasu od chwili ustawienia i odsłonięcia pomnika - 16 lat - wiele razy zdążył być ten postument miejscem manifestacji popierających, ale i akcji protestacyjnych. Można odnieść wrażenie jakby sam Roman Dmowski próbował powiedzieć nam, że Polskość jest ważnym i trudnym elementem naszej rzeczywistości, koniecznym do przepracowania.


Posłuchaj
02:41 roman dmowski___71_07_iii.mp3 "Nieznane o znanych" - historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz przybliża sylwetkę Romana Dmowskiego. Jaki był naprawdę? (PR, 2007)

 

W 2006 roku w dzienniku "Rzeczpospolitej" o pomniku Dmowskiego pisał prof. Jan Żaryn, historyk Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN: "Plac Na Rozdrożu w centrum Warszawy. Tu ma stanąć pomnik Romana Dmowskiego. Jego imię nosi już co prawda najbardziej znane rondo stolicy, u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, ale trudno się tego dowiedzieć z mapki metra czy też z planu komunikacji miejskiej. Jakby wstydliwie uchylono się od konieczności przypominania o patronie. Instalacja pomnika wzbudziła odruchy niechęci i protestów części intelektualistów, tradycyjnie podpisujących się pod różnego rodzaju <moralitetami>".

Czytaj także:


PP

Czytaj także

Akt 5 listopada - powrót sprawy polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 05:35
- Największą wartością listopadowego manifestu był niezamierzony, międzynarodowy rezonans – mówił na antenie Polskiego Radia dr Janusz Osica. – Nadał sprawie polskiej wyraźny impuls i rozpoczął swoistą licytację na dyplomatycznym forum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Dmowski – przeciwnik Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 09:00
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komitet Narodowy Polski - gabinet nieistniejącego państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 05:40
Organ, który narodził się, by przejąć kierownictwo nad powstającą na Zachodzie polską armią, stał się wkrótce swoistym rządem nieistniejącego jeszcze państwa polskiego, który cieszył się wsparciem państw Ententy. To jego przedstawiciele kładli podpis pod postanowieniami traktatu wersalskiego. Dziś 106. rocznica powstania Komitetu Narodowego Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: dziś za mało doceniamy niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 15:00
- Niepodległość jest jak wolność. To poczucie wolności dla narodu. I dopiero utrata tej wolności tak boli, że się docenia niepodległość. A dzisiaj chyba za mało to doceniamy – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeden z Ojców Niepodległości". Kwiaty z szarfą od Prezydenta RP na grobie Dmowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 14:49
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "na grobie Romana Dmowskiego - jednego z Ojców Niepodległości - zostały złożone kwiaty z biało-czerwoną szarfą od prezydenta Andrzeja Dudy". Grób Romana Dmowskiego znajduje się na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Dmowski. Polityczny pragmatyk i twórca Narodowej Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 05:50
"Można było nie zgadzać z jego ideologią, ale niepodobna nie uznać, że kierował się najszczerszymi intencjami służenia narodowi" – tak o Romanie Dmowskim pisano w przedwojennym "Zielonym Sztandarze".
rozwiń zwiń