Zespół specjalistów z Uniwersytetu Stambulskiego, Atatürk University w Erzurum, a także z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadził badania szczątków psa, odkrytych w mieście Aydın na zachodzie dzisiejszej Turcji. Badacze swoje wnioski opublikowali na łamach czasopisma naukowego Journal of Archaeological Science: Reports. Naukowcy nie mają wątpliwości, że szczątki należały do psa o spłaszczonym pysku.
Szkielet czworonoga odkryty został już w 2007 roku, ale uznano wówczas, że jest zbyt delikatny, aby móc przeprowadzić dalsze badania. Naukowcy szczątkom przyjrzeli się ponownie dopiero w 2021 roku, a wyniki ich badań niedawno ujrzały światło dzienne.
Podobny to buldoga
Choć szkielet nie zachował się w całości, polsko-turecki zespół specjalistów był w stanie ustalić, że należał do psa. Dzięki analizie czaszki i szczęki, naukowcy dowiedli, że czworonóg był przedstawicielem jednej z brachycefalicznych ras, czyli takich, które charakteryzują się spłaszczonym pyskiem. Są to m.in. buldogi, mopsy, pekińczyki czy boksery. Zdaniem badaczy, którzy odkryte szczątki porównali z 50 współczesnymi rasami, pochowany w tureckim Aydın czworonóg wyglądem najbardziej przypominał buldoga francuskiego.
Piesek pochowany był u nóg człowieka, najprawdopodobniej swojego właściciela. Badania szkieletu wykazały, że czworonóg traktowany był wyjątkowo dobrze. To odróżnia go od innych odkrywanych szczątków, należących do psów przeznaczonych do pracy. Pupil w chwili śmierci ledwo osiągnął dojrzałość, nie wykryto też żadnych dolegliwości zdrowotnych. Z tego względu naukowcy przypuszczają, że po śmierci właściciela piesek został zabity i pogrzebany razem ze swoim panem.
Rzymianie byli pierwsi
Zwierzę z tureckiego Aydın to nie jedyny znany archeologom piesek z płaskim pyskiem, żyjący na terenie Imperium Rzymskiego. Wcześniej szczątki przedstawiciela rasy brachycefalicznej odkryto w Pompejach, zniszczonych w 79 roku przez erupcję Wezuwiusza, ale te, które przebadano ostatnio, są nieco starsze. Datowanie węglowe wykazało, że szkielet psa z Aydın pochodzi sprzed około dwóch tysięcy lat. Oznacza to, że są to najstarsze odkryte szczątki psa z płaskim pyskiem na świecie.
Zdaniem badaczy można zatem przypuszczać, że Rzymianie jako pierwsi zajmowali się hodowlą dobrze nam dziś znanych ras brachycefalicznych.
Phys.org/th