Historia

Droga krajów bałtyckich do NATO. Jak byłe republiki radzieckie zostały członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:40
W 2004 roku do struktur NATO przystąpiło siedem europejskich państw. Obok Rumunii, Słowacji, Słowenii, Bułgarii były to Litwa, Łotwa i Estonia. Kraje bałtyckie to jak dotąd jedyne byłe republiki radzieckie, które dołączyły do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Uroczystość 15. rocznicy przystąpienia Litwy do NATO
Uroczystość 15. rocznicy przystąpienia Litwy do NATOFoto: INTS KALNINS / Reuters / Forum

Podczas szczytu NATO, który odbywa się w Wilnie w dniach 11-12 lipca 2023 przywódcy państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiać będą przede wszystkim o wojnie na Ukrainie i związanym z nią bezpieczeństwem reszty Europy.

Spotkanie członków Sojuszu odbywa się zaledwie 150 kilometrów od granicy z Rosją. W związku z agresywną polityką Kremla wobec Ukrainy Litwa, podobnie jak Łotwa i Estonia, realnie obawia się agresji ze strony Putina. Kraje bałtyckie (podobnie jak Ukraina) do początku lat 90. znajdowały się pod kontrolą Moskwy.

Po upadku ZSRR kraje te zdecydowały się zwrócić ku Zachodowi. Litwa, Łotwa i Estonia są jak dotąd jedynymi byłymi radzieckimi republikami, które wstąpiły do NATO.

Ku Zachodowi

Początki drogi państw bałtyckich do integracji z Zachodem, również na polu wojskowym, sięgają doby upadku Związku Radzieckiego. Pierwszą republiką, która zdecydowała o opuszczeniu Kraju Rad była Litwa. Nasi sąsiedzi akt niepodległości ogłosili w marcu 1990 roku. Pozostałe kraje bałtyckie - Łotwa i Estonia - poszły w ślady Litwy w sierpniu 1991 roku.

Gdy 8 grudnia 1991 roku przywódcy Rosji, Białorusi i Ukrainy podpisali układ białowieski, zgodnie z którym ZSRR oficjalnie przestał istnieć, w miejsce imperium powołana została Wspólnota Niepodległych Państw. Członkowie zdominowanej przez Rosję organizacji zobowiązywali się do współpracy na polach gospodarki, edukacji, kultury i  polityki zagranicznej.

W strukturach wspólnoty znalazły się wszystkie byłe republiki radzieckie z wyjątkiem trzech – Litwy, Łotwy i Estonii. Kraje bałtyckie pragnęły odcięcia się do traumatycznej zależności od Kremla i obrały drogę współpracy z Zachodem.

Problem z rosyjskimi żołnierzami

Już 20 grudnia 1991 roku wszystkie trzy kraje dołączyły do Północnoatlantyckiej Rady Współpracy powołanej w celu prowadzenia oficjalnych konsultacji między NATO a byłymi krajami Układu Warszawskiego i byłymi republikami radzieckimi.

Choć integracja Litwy, Łotwy i Estonii z Sojuszem Północnoatlantyckim rozpoczęła się dość wcześnie, minęło kilkanaście lat nim kraje bałtyckie zostały ostatecznie włączone w jego struktury. Pierwszą, poważną przeszkodą, z którą musiały sobie poradzić byłe republiki radzieckie była obecność rosyjskich wojsk na ich terytorium.

Najwcześniej problem ten rozwiązali Litwini. Negocjacje z Moskwą rozpoczęte w 1992 roku doprowadziły do porozumienia, zgodnie z którym ostatni rosyjski żołnierz opuścił Litwę ostatniego dnia sierpnia następnego roku.

Gorzej sytuacja wyglądała na Łotwie i Estonii, gdzie znajdowały się rosyjskie bazy wojskowe. Rozmowy między rządami tych krajów a Moskwą były trudniejsze i jednostki podległe Kremlowi wyjechały z ich terytorium później niż z Litwy. Większość rosyjskich żołnierzy stacjonujących na Łotwie i Estonii opuściło te kraje zgodnie z umową do 31 sierpnia 1994 roku. Dłużej pozostała jedynie obsługa baz wojskowych – w estońskiej (Paldinki) do sierpnia 1995 roku, w łotewskiej (Skrunda) aż do 1998 roku.

Członkowie NATO

Kolejnym krokiem milowym na drodze państw bałtyckich do NATO było przystąpienie do uruchomionego w 1994 roku programu Partnerstwo dla Pokoju (ang. Partnership for Peace). Program ten pozwala jego uczestnikom nawiązać bliższą współpracę z członkami Sojuszu oraz przyspieszyć modernizację struktur wojskowych.

W 1998 roku kraje bałtyckie podpisały w Waszyngtonie kartę partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, najsilniejszym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Proces integracji Litwy, Łotwy i Estonii z NATO przyspieszył w 1999 roku, gdy państwa te przystąpiły do Planu Działań na rzez Członkostwa (ang. Membership Action Plan – MAP). Jest to kolejny program, który ułatwia uczestnikom przygotowania do wstąpienia do Sojuszu. Państwa uczestniczące w programie otrzymują odpowiednie wsparcie techniczne, logistyczne i komunikacyjne.

Trzy lata później w czasie szczytu NATO w Pradze kraje bałtyckie, a także Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia, otrzymały zaproszenie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wszystkie siedem krajów zostało oficjalnie przyjęte do struktur NATO 29 marca 2004 roku.

Sojusz zapewnia Litwie, Łotwie i Estonii m.in. obronę przestrzeni powietrznej. W ramach misji Baltic Air Policing o ich bezpieczeństwo dbają m.in. piloci z Polski. Kraje bałtyckie wspólnie z żołnierzami państw sojuszniczych organizują ćwiczenia oraz biorą udział w manewrach organizowanych przez inne państwa.

***

Szczyt NATO w Wilnie organizowany w dniach 11-12 lipca 2023 nie jest pierwszym zorganizowanym na terenie krajów bałtyckich. W 2006 roku członkowie Sojuszu spotkali się w stolicy Łotwy - Rydze.

Kraje bałtyckie to jedyne jak dotąd byłe republiki radzieckie, które zostały członkami NATO. O dołączenie do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego stara się również pogrążona w wojnie z Rosją Ukraina. Członkostwo naszych wschodnich sąsiadów w NATO uzależnione jest przede wszystkim od zakończenia konfliktu.

th

Czytaj także

Litwa budzi się z sowieckiego koszmaru

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 05:35
- Litwa ma być, chce być i będzie państwem suwerennym we wszelkich okolicznościach, we wszystkich dziedzinach sprawowania władzy – mówił korespondentowi Polskiego Radia Vytautas Landsbergis, jeden z architektów niepodległości Litwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Układ białowieski. Oficjalny koniec Związku Radzieckiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 05:45
Dokładnie 32 lata temu przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi poinformowali świat, że Związek Radziecki jako podmiot prawa międzynarodowego przestał istnieć. W miejsce imperium powołano do życia Wspólnotę Niepodległych Państw, organizację zrzeszającą większość byłych republik związkowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kijów broni dziś państw Zachodu". Manifestacja poparcia dla kandydatury Ukrainy do NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 05:43
W portugalskich miastach zorganizowano wiece poparcia dla kandydatury Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kilka tysięcy osób domagało się konkretnych działań twierdząc, że "Kijów broni dziś państw Zachodu przed Rosją".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MON przed szczytem w Wilnie: Ukraina w NATO jest w interesie Polski i Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 08:30
- Jak najszybsze włączenie Ukrainy do struktur Sojuszu jest w interesie Polski i Europy, ale rozmowy dotyczące członkostwa Ukrainy mogą odbyć się dopiero po zakończeniu wojny - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Polski - Metropolii Warszawskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joe Biden: najpierw koniec wojny, potem rozszerzenie NATO o Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 12:00
Jednocześnie zapewnił, że choć dyskusja o rozszerzeniu Sojuszu jest przedwczesna, to kraje członkowskie w dalszym ciągu będą wspierać Kijów, dostarczając broń i amunicję, potrzebną do zakończenia walk.
rozwiń zwiń