Historia

Adam Hlebowicz, IPN, o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej: okazja do wołania o godny pochówek ofiar

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:45
Dyrektor Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Adam Hlebowicz podkreśla, że obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej okazją do wołania o godny pochówek dla zamordowanych Polaków.
Adam Hlebowicz, IPN: Należy rozpocząć proces ekshumacji i pochówków
Adam Hlebowicz, IPN: Należy rozpocząć proces ekshumacji i pochówkówFoto: Polskie Radio

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli.

11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości. W wyniku rzezi wołyńskiej zamordowanych zostało 100 tys. Polaków. 

Od kilku lat władze ukraińskie zakazują jakichkolwiek prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych Polaków i osób innych narodowości, zamordowanych podczas II wojny na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy.

Adam Hlebowicz: konieczny jest godny pochówek zamordowanych

Adam Hlebowicz mówi, że jeśli chodzi rzeź wołyńską wciąż są potrzebne badania naukowców oraz rozpoczęcie procesu godnego pochówku niewinnie zamordowanych.


Posłuchaj
00:31 Hlebowicz - o pogrzebaniu ofiar rzezi wołyńskiej.mp3 - Jako historyk uważam, że konieczne jest dążenie do prawdy. Jako chrześcijanin uważam, że każda ofiara zasługuje na pogrzeb - wskazywał Dyrektor Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej. (IAR, 11.07.2023)

 

Adam Hlebowicz podkreśla, że godny pochówek zamordowanych na Wołyniu Polaków jest niezwykle ważny dla ich potomków, ale jest to też obowiązek państwa i całego społeczeństwa.


Posłuchaj
00:21 Hlebowicz - rzeź wołyńska - pomniki.mp3 - To co możemy zrobić, to zadbanie o pamięć, nazwanie zbrodni po imieniu i upamiętnienie za pomocą pomników - wyjaśnia Adam Hlebowicz. (IAR, 11.07.2023)

 

Uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

Dzisiejsze, centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej rozpocznie (10.30) msza w intencji zamordowanych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, o 12.00 zostaną złożone wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza, zaś o 13:00 rozpocznie się uroczystość przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942 - 47.

Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków, w akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.


Wołyń 1943-zobacz serwis specjalny

IAR/Witold Banach/bm

Czytaj także

Fogiel: nie możemy pozwolić, by dramaty sprzed kilkudziesięciu lat służyły Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 08:10
- Ma wymiar symboliczny, ale i prawny i praktyczny - powiedział o ukraińskiej ustawie o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie, na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, rzecznik PiS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:53
Rzeź wołyńska była aktem niewyobrażalnego bestialstwa, jakiego ukraińscy nacjonaliści przy wsparciu chłopów dopuścili się na bezbronnej ludności polskiej, zamieszkującej Kresy Wschodnie. Wśród społeczności ukraińskiej nie brakowało jednak bohaterów, którzy nieśli pomoc Polakom, choć groziła im za to z rąk rodaków okrutna śmierć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:55
Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
rozwiń zwiń