Historia

Ostatnia taka rewia kawaleryjska. "Święto Kawalerii" w Krakowie w 1933 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2024 07:55
91 lat temu, 6 października 1933, Kraków stał się stolicą polskiej kawalerii. Tego dnia na Błoniach odbyła się wielka rewia z okazji 250. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. W wydarzeniu wzięła udział reprezentacja 12 pułków kawaleryjskich. Około 2,5 tys. żołnierzy przedefilowało przed trybuną pomysłodawcy wydarzenia - Józefa Piłsudskiego. 
Święto Kawalerii w 1933 roku, w tle widoczna trybuna Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Święto Kawalerii w 1933 roku, w tle widoczna trybuna Marszałka Józefa Piłsudskiego.Foto: NAC

Przygotowywana od kilku miesięcy impreza rozpoczęła się 6 października o godz. 10. Ale już od dnia poprzedniego Kraków zapełnił się licznymi kawalerzystami, przybyłymi konno do miasta. Do defilady wybrano głównie oddziały stacjonujące nieopodal właśnie po to, by żołnierze mogli ściągnąć do Krakowa wierzchem. 

"Kraków przedstawiał się w tym dniu jak prawdziwy obóz kawaleryjski. Mnóstwo kawalerzystów wszelkich szarż od generałów do ułana, szwoleżera czy konnego strzelca. Wszędzie ich było pełno; na ulicach Krakowa, w każdej knajpie, kawiarni czy w pierwszorzędnej restauracji, jak: w Grandzie, u Hawełki czy pod Różą. Początek »Święta Kawalerii« zapowiadał się wcale niezgorzej. W wielkiej sali Grandu siedziało ze stu kawalerzystów pod patronatem generałów Wieniawy i Andersa" - wspominał Leon Mitkiewicz, dowódca 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich.

Kawalerzyści pod Bazyliką Mariacką w Krakowie. Fot.: NAC Kawalerzyści pod Bazyliką Mariacką w Krakowie. Fot.: NAC

Następnego dnia tłumy mieszkańców Krakowa zebrały się na Błoniach, by podziwiać niecodzienne wydarzenie. Wzniesiono tam dwie trybuny honorowe: dla Marszałka Piłsudskiego i dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Ustalono, że każdy z 12 pułków biorących udział w defiladzie wystawi po dwa szwadrony etatowe, poczet sztandarowy i pluton trębaczy. Rewię prowadził jeden z najwierniejszych oficerów Komendanta, Gustaw Orlicz-Dreszer. Wszyscy kawalerzyści prezentowali się przed obliczem Marszałka w paradnych mundurach. Defiladę otworzył przejazd 1 pułku szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego. 

JÓZEF PIŁSUDSKI - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY

"Święto Kawalerii", fragment obrazu Wojciecha Kossaka ukazujący przejazd 1 pułku szwoleżerów. Fot.: Muzeum Narodowe w Krakowie "Święto Kawalerii", fragment obrazu Wojciecha Kossaka ukazujący przejazd 1 pułku szwoleżerów. Fot.: Muzeum Narodowe w Krakowie

"Była to jedna z najwspanialszych uroczystości, jakie widziałem w życiu, a widziałem ich wiele. Reżyseria każdego momentu tego swojego rodzaju widowiska była doprowadzona do perfekcji i wzbudzała powszechny zachwyt. Sam Piłsudski był zadowolony, że plan przez niego wypracowany w szczegółach udał się całkowicie" pisał później Wacław Jędrzejewicz, biograf Piłsudskiego. 

Kawalerzyści paradujący na krakowskich Błoniach. Fot.: NAC Kawalerzyści paradujący na krakowskich Błoniach. Fot.: NAC

Po rewii Piłsudski udał się samochodem na Wawel, by tam, w katedrze, oddać na czele 12 generałów Wojska Polskiego hołd pochowanemu tutaj, w krypcie św. Leonarda, Janowi III Sobieskiemu. Już niespełna dwa lata później, na krótko, w tym samym miejscu spoczęło ciało Józefa Piłsudskiego, przeniesione wkrótce do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. 

Józef Piłsudski w krypcie św. Leonarda przed grobem Jana III Sobieskiego. Fot.: NAC Józef Piłsudski w krypcie św. Leonarda przed grobem Jana III Sobieskiego. Fot.: NAC

Oficjalną część "Święta Kawalerii" zakończyła akademia, podczas której odczyt o Wiktorii Wiedeńskiej wygłosił wygłosił "z dużą swadą, wielką erudycją" najbardziej charyzmatyczny oficer ówczesnego Wojska Polskiego Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Uroczystości dopełnił wieczorny raut, w którym wzięło udział 500 kawalerzystów z żonami. 

Demonstracja siły wobec Hitlera?

Czy "Święto Kawalerii" miało na celu tylko uhonorowanie Wiktorii Wiedeńskiej sprzed 250 lat i wzmocnienie ducha polskiej jazdy początku lat 30.? Można przypuszczać, że Piłsudskim kierowało coś jeszcze. 

Marszałek przedstawił plan organizacji rewii wiosną 1933 roku. To wówczas miało miejsce spotkanie, na którym przedstawił on wojskowym pomysł organizacji "Muszę się tym zająć i nawet dość dużo, ze względów międzynarodowych" miał wówczas stwierdzić Piłsudski. O jakich względach mówił? 

Cztery miesiące przed wspomnianym spotkaniem, a dziesięć miesięcy przed samą rewią kanclerzem Rzeszy został Adolf Hitler. Oznaczało to pogorszenie i tak napiętych już stosunków z zachodnim sąsiadem Polski.


Posłuchaj
30:32 wojna prewencyjna 1933 roku_historia na opak.mp3 Wojna prewencyjna w 1933 roku - audycja Andrzeja Sowy i Janusza Osicy z cyklu "Historia na opak". (PR,

 

Hitler nie krył się ze swoimi zamiarami, a Piłsudski wiedział, że trzeba działać. Jego odpowiedzią na przejęcie władzy przez nazistów było sondowanie - właśnie wiosną 1933 roku, czyli wtedy, gdy powstał pomysł organizacji rewii - możliwości przeprowadzenia siłami Polski i Francji wojny prewencyjnej i zduszenia w zagrożenia niemieckiego na etapie, w którym przeciwnikiem była stosunkowo słaba, pozbawiona wówczas lotnictwa i wojsk pancernych, Reichswehra. 

Plan, wobec braku zainteresowania ze strony Francji, nigdy nie wszedł w życie. Wojna wybuchła dopiero sześć lat później, kiedy Niemcy mogli w niej wystawić dobrze wyposażony i uzbrojony Wehrmacht. 

Powołując się na słowa Marszałka, można przypuszczać, że Piłsudski działał dwutorowo. Z jednej strony próbował nakłonić sojuszników do walki z Hitlerem, z drugiej - starał się odpowiedzieć na agresywną retorykę nowego kanclerza Rzeszy pokazem siły. Niewykluczone, że elementem tych działań była ostatnia wielka rewia kawaleryjska w dziejach Wojska Polskiego. 

Uczestnicy defilady z okazji "Święta Kawalerii" w 1933 roku. Fot.: NAC Uczestnicy defilady z okazji "Święta Kawalerii" w 1933 roku. Fot.: NAC

Bartłomiej Makowski

Korzystałem z: Waldemar Rezmer; "Rewia polskiej kawalerii w Krakowie w 1933 roku"; Przegląd Historyczno-Wojskowy 14(65)/3 (245), 127-144

Czytaj także

Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Pierwszy ułan II RP

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 05:55
"Żarty się skończyły, zaczęły się schody" - miał powiedzieć Wieniawa, stając na swym koniu przed schodami restauracji Adria. Wcześniej założył się, że konno wjedzie na pierwsze piętro. Wygrał. To tylko jedna z anegdot pokazujących fantazję jednej z najciekawszych postaci polskiego dwudziestolecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To była największa taka uroczystość w historii Polski. 89 lat temu odbył się pogrzeb Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 05:51
89 lat temu ciało Józefa Piłsudskiego złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Marszałka żegnano przez dwa dni w Warszawie i Krakowie. O rozmiarach wydarzenia świadczy fakt, że podczas jego trwania padł rekord długości transmisji radiowej na żywo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gustaw Orlicz-Dreszer. Najwierniejszy żołnierz Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 05:50
- Energiczny, inteligentny, błyskotliwy, był jedną ze świetniejszych postaci generalicji Polski odrodzonej – oceniał oficera dr Janusz Osica na antenie Polskiego Radia. Ta nietuzinkowa postać mogła zdziałać jeszcze wiele, ale jej życie przerwał tragiczny wypadek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie, które mogło zmienić dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 05:50
25 września 1921 we Lwowie Stepan Fedak, należący do ukraińskiej konspiracyjnej organizacji bojowej, dokonał nieudanego zamachu na Józefa Piłsudskiego. Marszałek nie odniósł żadnych obrażeń, za to jego towarzysz został ranny. I chociaż naczelnik cudem uniknął wówczas śmierci, podczas procesu bronił napastnika. 
rozwiń zwiń