Historia

Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Pierwsza transmisja Polskiego Radia z Watykanu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 05:50
45 lat temu, 22 października 1978 roku, miała miejsce pierwsza w historii prowadzona w Polskim Radiu bezpośrednia transmisja z Watykanu. Wydarzeniem, z którego radiosłuchacze mieli możliwość usłyszeć relację, była uroczysta msza inaugurująca pontyfikat Jana Pawła II.
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński składa homagium Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas inauguracji pontyfikatu papieża 22.10.1978 roku
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński składa homagium Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas inauguracji pontyfikatu papieża 22.10.1978 rokuFoto: PAP/Andrzej Kossobudzki Orłowski

Posłuchaj
32:14 JP II - ceremonia inauguracji pontyfikatu cz. 1.mp3 Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II – pierwsza w historii transmisja Polskiego Radia z Watykanu. Część 1 (PR, 22.10.1978)

32:14 JP II - ceremonia inauguracji pontyfikatu cz. 1.mp3 Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II – pierwsza w historii transmisja Polskiego Radia z Watykanu. Część 1 (PR, 22.10.1978)

  

- Oto po raz pierwszy w długich dziejach Kościoła, który wywarł przecież tak duży wpływ na kształtowanie się świata, spośród najwyższych dostojników wyniesionym do najwyższej godności papieskiej został obywatel naszego kraju, ukształtowany przez naszą narodową kulturę i narodową wielowiekową tradycję - mówił sprawozdawca Polskiego Radia, który relacjonował na żywo wydarzenia z placu Świętego Piotra w Watykanie.

Ćwierć miliona wiernych

Na uroczystą mszę inaugurująca pontyfikat Jana Pawła II przebyło ok. 250 tys. wiernych z całego świata, w tym grupy Polaków z kraju i zagranicy. W ceremonii udział wzięły delegacje polityków, przedstawiciele międzynarodowych organizacji, takich jak ONZ czy UNESCO oraz duchowni różnych wyznań.

- Wszyscy oni przybyli do Watykanu, aby uczestniczyć w uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, aby uczcić wybór polskiego papieża - słyszymy w radiowej relacji.

40.rocznica wyboru papie a Polaka - zobacz serwis historyczny

Pokłon przed Ojcem Świętym

Część uroczystej ceremonii stanowiło homagium, czyli oddanie hołdu Ojcu Świętemu przez kardynałów. Duchowni po kolei wchodzili po schodach na podniesienie, przyklękali przed tronem papieskim, całowali pierścień papieża i wymieniali z nim uścisk pokoju.

- Sądzę, że bez względu na przekonania i wyznawaną filozofię śledzimy całą tę bogatą ceremonię w szczególnym nastroju powagi, wzruszenia i niemałej satysfakcji, a nawet dumy, której nie powinniśmy się wstydzić - mówił sprawozdawca Polskiego Radia.

Wśród 125 kardynałów z całego świata obecny był także Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. W czasie homagium doszło do symbolicznej sceny, gdy Jan Paweł II wstał z tronu, objął serdecznie prymasa i ucałował jego dłoń. Następnego dnia w czasie audiencji dla Polaków papież z Wadowic oddał hołd Stefanowi Wyszyńskiemu słowami:

"Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary, nie cofającej się przez więzieniem, cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry – i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem".

"Nie lękajcie się!"

W czasie inauguracji pontyfikatu Jan Paweł II wygłosił słynną przemowę, która odzwierciedlała całe przesłanie pontyfikatu papieża z Polski.

"Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie lękajcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!".

Następnie, w ojczystym języku, zwrócił się do rodaków, których poprosił o modlitwę w swojej intencji. W dalszej kolejności przemawiał także m.in. po francusku, hiszpańsku, niemiecku czy litewsku.

- Papież jest nie tylko najwyższym kapłanem Kościoła katolickiego, lecz także wybitnym autorytetem moralnym współczesnego świata. Wyniesienie do tej godności Polaka ma wymowę szczególną. Mamy wielowiekowe tradycje tolerancji, śmiałości myśli, poczucia rzeczywistych wartości, jakie wynikają z ludzkich działań, jakie mogą wynikać z ludzkich pragnień, marzeń. Nowy przywódca Kościoła katolickiego, który może wywrzeć tak ogromny wpływ na jego dalsze drogi jest synem naszego narodu - słyszymy w transmisji Polskiego Radia.

Pontyfikat Jana Pawła II

Niemal 27-letni pontyfikat papieża Polaka był jednym z najważniejszych w dziejach Kościoła katolickiego. Karol Wojtyła był nie tylko pierwszym od 455 Ojcem Świętym spoza Włoch, ale także duchownym zza żelaznej kurtyny. Papież swoją działalnością przyczynił się do upadku bloku komunistycznego w Europie.

Jan Paweł II był inicjatorem licznych reform i przedsięwzięć w Kościele. Cechą charakterystyczną jego pontyfikatu była otwartość i bliskość z wiernymi. Ojciec Święty chętnie błogosławił dzieci i odpowiadał na ich pytania, odwiedzał chorych i cierpiących, a w czasie licznych zagranicznych pielgrzymek zwracał się do wiernych w miejscowym języku.

Nazywany "papieżem pielgrzymem" Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, podczas których odwiedził 129 krajów na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Jedenastokrotnie odwiedzał Afrykę, 144 razy podróżował po Włoszech.

W swoim nauczaniu Jan Paweł II wiele miejsca poświęcił ludziom młodym. Dostrzegał ich problemy we współczesnym świecie, a dzięki poczuciu humoru i otwartości łatwo zdobywał ich zaufanie. Papież Polak był również zwolennikiem ekumenizmu (pojednania i współpracy wyznań chrześcijańskich) oraz dialogu między religiami i narodami.

Pontyfikat Jana Pawła II przyniósł także ogromną liczbę nowych świętych i błogosławionych Ojciec Święty przez niemal 27 lat zasiadania na tronie Piotrowym beatyfikował ponad 1300 osób, a świętymi ogłosił niemal pół tysiąca.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Sześć lat później został beatyfikowany, a świętym ogłoszono go w kwietniu 2014 roku.

th


Czytaj także

Rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża. Historyk: dla komunistów to był szok

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 12:00
- Bezpieka nie do końca zdawała sobie sprawę z konsekwencji tego wyboru. Ostatecznie przyjęto, że kardynał Karol Wojtyła będzie lepszy jako papież w Watykanie niż jako prymas w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Rafał Łatka. 43 lata temu, 16 października 1978 roku, na papieża został wybrany metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papież przełomów". Jan Paweł II i jego pontyfikat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 05:05
Karol Wojtyła był pierwszym od ponad 450 lat papieżem spoza Włoch i pierwszym Polakiem, który pełnił tę funkcję. Czas kierowania przez Jana Pawła II Kościołem katolickim - prawie 27 lat - obfitował w wiele wydarzeń, inicjatyw i gestów, które można by określić mianem wyjątkowych. Jego pontyfikat zmienił oblicze Kościoła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. "Odnowiła oblicze tej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 04:00
Podróż papieża Polaka do ojczyzny w czerwcu 1979 roku jego biograf George Weigel opisał jako "dziewięć dni, które zmieniły świat". W zgodnej opinii wielu komentatorów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przyczyniła się do zmian politycznych zarówno nad Wisłą, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

45 lat temu Polak został papieżem. Uroczysta msza święta przy grobie Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 14:00
W 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, w bazylice watykańskiej przy jego grobie odbyła się poranna uroczysta msza święta, w której udział wzięli polscy duchowni i wierni. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń