Historia

Sensacyjne znalezisko chorwackich archeologów. Jest starsze niż imperium rzymskie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 05:40
Chorwaccy archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia na półwyspie Peljeszac. Na znanym stanowisku znaleźli hełm iliryjskiego żołnierza mający prawdopodobnie ponad dwa i pół tysiąca lat.
Znalezisko archeologów jest jednym z najstarszych takich obiektów
Znalezisko archeologów jest jednym z najstarszych takich obiektówFoto: Muzeum w Dubrowniku

Cztery lata temu ten sam zespół archeologów muzeum z Korczuli odkopał na stanowisku wykopaliskowym we wsi Zakotorac podobny hełm. Po pogłębionych badaniach dziś już wiemy, że ma on około dwóch tysięcy lat. Odnaleziono go prawdopodobnie w miejscu grobowca.

Nakrycie głowy odkopane teraz przez naukowców różni się nieco. Wstępna analiza detali wskazuje, że jest on sporo starszy i pochodzi prawdopodobnie z V lub VI wieku przed naszą erą. Oznacza to, że artefakt odkryty pod kamieniem przez jednego z członków chorwackiego zespołu archeologów może mieć nawet ponad dwa i pół tysiąca lat.

Nie wiadomo, czy było to nakrycie głowy używane przez iliryjskiego wojownika na co dzień, czy jedynie ozdoba złożona do grobu zmarłego żołnierza. Jest jednak w bardzo dobrym stanie, ma jedynie niewielkie wygięcia.

Obecność iliryjskich artefaktów na chorwackim półwyspie Peljeszac nie dziwi historyków. Przez tysiące lat wąski kanał między półwyspem a wyspą Korczula był najbezpieczniejszym szlakiem wodnym do Dubrownika.

IAR/Piotr Piętka/bm

Czytaj także

Lis najlepszym przyjacielem człowieka? Odkryto dowód w Patagonii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 05:50
W Ameryce Południowej przed wiekami lisy były zwierzętami domowymi – informują naukowcy w magazynie "Royal Society Open Science". Archeolodzy byli bardzo zaskoczeni, gdy w Patagonii (Argentyna) odkryli pochówek, w którym obok człowieka pochowany był lis. Grób liczy sobie 1,5 tys. lat.
rozwiń zwiń