Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że lisy były zwierzętami domowymi, towarzyszącymi człowiekowi tak jak psy.
Dalsze badania dowodzą, że lisy karmione były jedzeniem, którym żywili się ludzie, i zajmowały stałe miejsce w obozowisku łowców-zbieraczy. Szczątki lisa tego samego gatunku odkryto prawie dziesięć lat temu w pochówku w innej części Argentyny.
- To bardzo rzadkie znalezisko. Świadczy o bliskich więzach między lisami a przedstawicielami łowców-zbieraczy - opisuje dr Ophelie Lebrasseur z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Symboliczne znaczenie lisa
Zęby dzikich lisów znajdowano już wcześniej w wielu pochówkach w Argentynie i Peru, co sugeruje, że zwierzęta te obdarzano symbolicznymi znaczeniami. W tym wypadku jednak mamy do czynienia z niemal kompletnym szkieletem lisa.
Lis odnaleziony w Patagonii należy do gatunku Dusicyon avus. Miał średni rozmiar i ważył ok. 10-15 kg. Gatunek wyginął ok. 500 lat temu, kilkaset lat po tym, gdy do Patagonii dotarły udomowione psy.
Czytaj także:
Czy da się udomowić lisa?
W ZSRR, a obecnie w Rosji, prowadzony jest od lat 60. XX w. długofalowy eksperyment udomawiania dzikich lisów. Ma on na celu odtworzenie procesu udomawiania psów. Część osobników z kolejnych generacji lisów zaczęło zachowywać się podobnie do psów: zaobserwowano zachowania takie, jak merdanie ogonami, kładzenie po sobie uszu i wykonywanie komend (m.in. podawanie łapy).
Pierwszymi udomowionymi zwierzętami były psy, wywodzące się od wilków oswojonych 15-30 tys. lat temu. Wedle różnych teorii miało to miejsce w Afryce, Azji lub w Europie.
PAP/bm