Historia

Ryngraf podarowany Marii Pileckiej w można oglądać w Muzeum na Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 05:40
Ryngraf podarowany przez rotmistrza Witolda Pileckiego swojej żonie po powrocie z Włoch można obejrzeć na wystawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Pamiątka jest prezentowana w ramach wystawy z cyklu "Historia jednego przedmiotu" w 123. rocznicę urodzin Rotmistrza - ochotnika z Auschwitz, jednego z najdzielniejszych polskich oficerów.
Portret rotmistrza Witolda Pileckiego
Portret rotmistrza Witolda Pileckiego Foto: PAP/Alamy

Aleksandra Kaiper-Miszułowicz - kierownik wystaw Muzeum - mówi Polskiemu Radiu, że ryngraf - pożyczony Muzeum przez córkę rotmistrza Zofię Pilecką - jej ojciec podarował matce 7 kwietnia 1947 roku. Było to zaraz po powrocie z Włoch, gdzie służył w 2 Korpusie Polskim generała Andersa.

- Na ryngrafie widnieje inskrypcja od Witolda dla Marii. Jest tam napisane "symbol błogosławieństwa, na szczęśliwą walkę, kochanej Marysieńce, w dowód uznania jej walki o szczęście rodziny". Jak się posłucha pani Zofii i pana Andrzeja (dzieci Witolda Pileckiego), to historia Marii pokazuje też dzieje wielu innych, niedocenionych kobiet, które w czasie wojny odbyły swoją walkę - mówi kierownik wystaw Muzeum.

Jak dodaje Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, mijająca dziś 123. rocznica urodzin Witolda Pileckiego przypomina o losach rodziny Pileckich. Kaiper-Miszułowicz dodała, że Witold Pilecki był bardzo związany z majątkiem w Sukurczach na Wileńszczyźnie.

- Tu prowadził swoje gospodarstwo. Gdy się żegnał z rodziną idąc na wojnę, liczył, że wojna potraw krótko. Jak się okazało - trwała sześć lat. Rodzina została po drugiej stronie granicy wyznaczonej w pakcie Ribbentrop-Mołotow. I tutaj znów wielka odwaga Marii, która przedostała się na drugą stronę zielonej granicy - wyjaśniała. 

Ryngraf będzie prezentowany w Muzeum Żołnierzy Wyklętych do 25 maja, do obchodów 76. rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego.

Witold Pilecki - jeden z największych bohaterów II wojny światowej 

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Przodkowie Witolda Pileckiego osiedli w Starojelni nieopodal Lidy na Wileńszczyźnie. Po upadku Powstania Styczniowego dziadek Witolda, Józef, został zesłany w głąb Rosji. Dobra rodziny skonfiskowano. Przed konfiskatą ocalał majątek w Sukurczach, który po latach modernizował Witold Pilecki. Pracę przerwał jego udział w wojnie polsko-bolszewickiej

Witold Pilecki był bohaterem II wojny światowej, który z własnej woli dostał się do Auschwitz, by organizować tam ruch oporu. Później walczył w Powstaniu Warszawskim. Zginął od strzału w tył głowy w stalinowskim więzieniu na warszawskim Mokotowie. Wyrok śmierci został wykonany 25 maja 1948 roku.

IAR/Jędrzejczyk/Siekaj/bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Witold Pilecki
Czytaj także

Procesy pokazowe podziemia antykomunistycznego. Na czym polegały?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:48
- Procesy te mają podbudować koncepcję polityczną, jaką sobie partia ułoży w danej chwili, w zależności od potrzeb. Nie mają one nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i prawdziwą procedurą sądową. Wyrok jest z góry wiadomy - mówił w 1955 roku w audycji Radia Wolna Europa Józef Światło, były wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który rok wcześniej uciekł na Zachód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Pilecki. Ucieczka z piekła Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 06:00
81 lat temu, 26 kwietnia 1943 roku, po 947 dniach pobytu w Auschwitz, Witold Pilecki opuścił obozowe piekło. Rotmistrz trafił do tam jako ochotnik, którego zadaniem było przekazywanie rzetelnych informacji o warunkach w kacecie i tworzenie ruchu oporu, gotowego do podjęcia zbrojnej walki z niemiecką załogą. Obóz opuścił, gdy uznał, że jego misja dobiegła końca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

123 lata temu urodził się Witold Pilecki. Posłuchaj podcastu z cyklu "Szlakiem Pileckiego"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 05:55
13 maja 1901 roku w Ołońcu przyszedł na świat Witold Pilecki. Jak doszło do tego, że rotmistrz urodził się w odległej krainie na północy Imperium Rosyjskiego? Kim byli jego rodzice? I co łączyło rotmistrza z… królem Władysławem Jagiełłą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Gala finałowa III edycja konkursu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 05:50
Finałowa gala III edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego odbędzie się o godz.18:30 w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Nagrodę otrzymają najlepsi autorzy książek dotykających doświadczenia dwóch totalitaryzmów.
rozwiń zwiń