Historia

Portugalia. Podczas budowy metra odkryto dawną stocznię

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 05:40
W południowo-zachodniej części Lizbony natrafiono na pozostałości zakładu stoczniowego z fragmentami elementów okrętów wybudowanych ponad 300 lat temu. Do odkrycia ruin doszło w związku z budową linii metra.
Lizbona
LizbonaFoto: Shutterstock/Jeff Whyte

Według archeologów z lizbońskiego ratusza, cytowanych przez portugalskie media, pozostałości dużych rozmiarów zakładu stoczniowego odkryto w pobliżu stołecznego osiedla Santos-o-Velho, usytuowanego przy delcie Tagu. Powstaje tam przedłużenie linii metra.

W trakcie dotychczasowych prac znaleziono fragmenty drewnianej rampy, pozwalającej wodować dużych rozmiarów nowe okręty, a także remontować uszkodzone jednostki. Działała ona w pobliżu istniejącej kiedyś w Santos-o-Velho plaży w delcie rzeki Tag.

Pierwsze ślady ruin stoczni odkryte zostały w styczniu br. Wezwane na miejsce ekipy archeologów z lizbońskiego ratusza odkryły następnie kanał o długości 80 m, mający 10 m głębokości.

Stocznia z czasów rzymskich?

Wstępne badania dowodzą, że zakład stoczniowy działał prężnie jeszcze w XVIII wieku, co zdaniem archeologów "dowodzi tam równocześnie dużej aktywności żeglarskiej".

Według badaczy istnieje domniemanie, że stocznia mogła istnieć przez kilkanaście wieków, a statki budowali w niej już Rzymianie. Ostatecznie w III wieku opuścili oni Olisipo, jak nazywano Lizbonę w Imperium Rzymskim.

Archeolodzy nie wykluczają, że schyłek stoczni mógł mieć związek z dużymi zniszczeniami w delcie Tagu po nadejściu 1 listopada 1755 roku silnego trzęsienia ziemi oraz fal tsunami. W kolejnych latach w miejscu zakładu pojawił się nasyp, który zasłonił dawną stocznię.

Portugalscy badacze przypuszczają, że po kataklizmie w miejscu pracującej przez wieki stoczni podejmowano próby odbudowy zakładu, które ostatecznie nie zakończyły się sukcesem.

***

Portugalski dziennik "Publico" podał, że w ostatnich latach w Lizbonie w rejonie delty Tagu natrafiano podczas prac budowlanych na pozostałości innych zakładów stoczniowych lub ruin portu morskiego.

W 2021 roku w bliskim sąsiedztwie osiedla Santos-o-Velho odkryto pozostałości zakładu, w którym remontowano okręty. Wśród znalezionych tam fragmentów statków były dobrze zachowane elementy jednostki pływającej z XVII wieku.

PAP/Marcin Zatyka/th


Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w fortecy zakonu rycerskiego. Co wśród mnichów robiła wojownicza kobieta?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 05:40
Wśród szczątków 25 osób pochowanych na przestrzeni trzystu lat w należącym do rycerskiego Zakonu Kalatrawy zamku Zorita de los Canes w Guadalajarze, w Kastylii, odnaleziono także kości należące do kobiety. Co ciekawe, nosiły one ślady walki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W ścianie domu odkryto złoty kolczyk sprzed ponad 2 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 05:40
Jeden z mieszkańców wioski znajdującej się na terenie dzisiejszej Katalonii, widząc nadciągające wojska Hannibala, ukrył w ścianie swojego domostwa złoty kolczyk. Po ponad dwóch tysiącleciach bezcenny artefakt odkryli archeolodzy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piekło na rajskiej wyspie. Tysiąc lat temu na Samoa rozegrała się walka o zasoby

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 10:53
Kurczące się zasoby na Samoa i innych wyspach Polinezji doprowadziły do powstania nierówności społecznych. Świadczą o tym najnowsze odkrycia archeologiczne – informują naukowcy na łamach pisma "PLOS ONE". Część mieszkańców wyspy odgrodziła się od pozostałych murem, by utrzymać kontrolę nad kurczącymi się zasobami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nad rozwiązaniem tej zagadki głowiono się 60 lat. Kto spoczywa pod starożytnym mostem w Szwajcarii?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 05:40
Pod koniec lat 60. nad rzeką Thielle w zachodniej Szwajcarii odkryto pozostałości mostu sprzed 2000 lat, a pod elementami jego konstrukcji - szczątki około 20 osób. Do dziś archeolodzy spierali się, czy ciała należały osób złożonych tu w ofierze, czy do nieszczęśników, którzy zginęli w katastrofie budowlanej. Najnowsze badania sugerują, że być może obie te hipotezy są prawidłowe. 
rozwiń zwiń