Prezentacja laureatów Wydarzenia Historycznego
"Orzeł i Krzyż"
Twórcami zwycięskiego projektu w kategorii "wydarzenie" zostało Centrum Kultury "Park Dzieje" w Murowanej Goślinie (wielkopolskie). Centrum to powstało i funkcjonuje dzięki zaangażowaniu setek wolontariuszy. Tworzą oni plenerowe spektakle multimedialne opowiadające o historii Polski.
Jednym z nich jest widowisko "Orzeł i krzyż" przedstawiające najważniejsze wydarzenia mające wpływ na dzieje narodu. Jego twórcy sięgają do legend, kronik, zapisów historycznych. Inspiracją dla strony wizualnej spektaklu są dzieła wielkich mistrzów malarstwa polskiego – Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera.
Kobiety w Powstaniu Warszawskim
I miejsce w kategorii "wystawa" zajęła ekspozycja "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" zrealizowana w Muzeum Powstania Warszawskiego. - Tworząc tę ekspozycję, chcieliśmy oddać głos powstankom – powiedziała Karolina Sulej, kuratorka wystawy odbierając statuetkę "Wydarzenie Historyczne Roku 2023".
"Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza"
W kategorii "edukacja" zwyciężył projekt "Edukatorium Historyczno-Społeczne" przygotowany przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice. W ramach "edukatorium" eksperci opracowali 24 pakiety edukacyjne na temat relacji między Polską a Ukrainą. Materiały te zostały następnie sprawdzone w praktyce przez nauczycieli.
W 17. edycji plebiscytu po raz pierwszy wręczono również Nagrody Jury. Dyrektor Robert Kostro wskazał, że "nagroda jury powstała po to, aby wyróżnić również wartościowe projekty, które są realizowane w małych społecznościach, nie są powszechnie znane i z tego powodu nie miałyby szans na zdobycie głosów internautów". Nagrodę Jury w kategorii "wystawa" otrzymało Muzeum Zamkowe w Sandomierzu za ekspozycję "Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza".
Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy PTTK "Dreptaki"
W kategorii "edukacja" nagrodzono warszawski Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy PTTK "Dreptaki" za to, że od kilku lat organizuje Muzeum Dwudniowe. Twórcami dwudniowego muzeum są sami uczniowie. Nie tylko gromadzą eksponaty, ale również opowiadają o nich swoim młodszym koleżankom i kolegom.
Antoni Libera i transkrypcja Kochanowskiego
Podczas wtorkowej gali Muzeum Historii Polski przyznało własną Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery. - Nie spodziewałem się, że będę w imieniu Jana Kochanowskiego odbierał nagrodę, bo to jest nagroda dla niego a nie dla mnie – podkreślił Libera odbierając statuetkę "Historycznego Wydarzenia Roku".
Przyznał, że kiedy otrzymał propozycję transkrypcji "Odprawy posłów greckich" Kochanowskiego, to "kolana się pod nim ugięły". - Sam do dzisiejszego dnia mam poważne wątpliwości, czy ja dobrze zrobiłem – mówił Antoni Libera.
PAP/im