Historia

Wystawa o więziennych latach prymasa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 17:00
Stefan Wyszyński był niekwestionowanym autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu.
Audio

53 panele prezentujące zdjęcia z miejsc uwięzienia oraz fotokopie dokumentów i osobistych zapisków znalazły się na wystawie "Więzienne lata prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956", którą w środę otwarto w auli kurii diecezjalnej w Rzeszowie.
-Eskpozycja dotyczy okresu być może kluczowego dla zrozumienia jego postaci - powiedział podczas inauguracji prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński. Według niego był to okres, w którym prymas "współcierpiał razem z Kościołem i narodem".
- Okres, który posłużył mu nie tylko do własnego rozwoju duchowego, lecz także do przygotowania wielkiego programu duszpasterskiego realizowanego w następnych latach - zauważył Kamiński.

Obecny na otwarciu wystawy, ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny, który objął ekspozycję honorowym patronatem, uznał, że przypomnienie postaci kardynała Wyszyńskiego pozwoli wszystkim "bardziej kochać Polskę".

WIĘCEJ NA TEMAT PRYMASA TYSIĄCLECIA W NASZYM SPECJALNYM SERWISIE

Szczególną uwagę poświęcono okresowi internowania prymasa Wyszyńskiego w Komańczy. Wyszyński przebywał tam od 29 października 1955 roku do 28 października 1956. W tym czasie napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, dokończył "List do kapłanów" oraz zredagował "Zapiski więzienne" - w sumie około 3 tysięcy stron maszynopisu.
Klasztor nazaretanek w Komańczy na Podkarpaciu był czwartym z kolei miejscem przetrzymywania, internowanego 25 września 1953 roku przez władze PRL, kardynała Wyszyńskiego. Po zakończeniu internowania prymas trzykrotnie odwiedził Komańczę - w 1958, 1972 i 1976 roku.
Wystawa, którą przygotował IPN we współpracy m.in. z Instytutem Prymasowskim, będzie czynna do 6 lipca.

Czytaj także

Do wszystkich rodaków wspólnej Ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 09:00
Polecamy w modlitwach Bogu wszystkich, którzy zginęli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Żaryn: Prymas obawiał się o życie robotników

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 16:10
rozwiń zwiń
Czytaj także

55 lat temu komuniści uwolnili prymasa Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 07:00
Odwilż po październiku 1956 roku doprowadziła do złagodzenia kursu władz PRL wobec Kościoła katolickiego. Symptomem zmian był powrót z trzyletniego internowania prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń