Historia

Mafia dopadnie każdego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 08:30
Najpierw wysadzili w powietrze pół autostrady, aby dopaść Falcone. Później zabili jego przyjaciela - równie bezkompromisowego sędziego Paolo Borselliniego. Włoska mafia dopadnie każdego. Jest jak hydra - ucina się jej jedną głowę, a odrastają trzy następne.
Audio
Protest przeciwko mafii
Protest przeciwko mafiiFoto: PAP/Franco Cufari

Sędzia Paolo Borsellino zginął 19 lipca 1992. Był wrogiem nr 1 sycylijskiej mafii. Jego zmasakrowane ciało znaleziono przed domem matki. W zamachu śmierć ponieśli wszyscy towarzyszący mu funkcjonariusze ochrony. - Pamiętam, jak w maju 1992 roku jechaliśmy z innymi dziennikarzami do Capui, gdzie była wizyta Jana Pawła II i czytaliśmy gazety o wstrząsającym zamachu na sędziego Falcone. Przerwano wtedy program, telewizja relacjonowała zamach na autostradzie między lotniskiem a Palermo. To było straszne, zabito kilka osób, całą obstawę, zginęła też jego żona. No i potem, w kilka miesięcy później, zginął najbliższy współpracownik i przyjaciel Falcone, sędzia Paolo Borsellino – wspomina wieloletni korespondent Polskiego Radia i TVP Jacek Moskwa.

Zdaniem dziennikarza, sycylijska mafia jest nie tylko organizacją przestępczą, ale jest przede wszystkim sposobem organizacji społeczeństwa. Przedstawił to Mario Puzo w "Ojcu chrzestnym" , a jeszcze dogłębniej dotknął tej sprawy urodzony na Sycylii pisarz i publicysta, Leonardo Sciascia.  W swych powieściach pokazał, że na Sycylii po prostu tak się żyje, że przynależność do mafii daje ludziom poczucie bezpieczeństwa, poczucie identyfikacji ze wspólnotą.

- Po zabójstwie obu sędziów, nastąpiło przesilenie w walce z mafią sycylijską – mówi Jacek Moskwa.  - Część mafiosów, nawet tych z najwyższych miejsc w hierarchii, uznała, że to jest strategia samobójcza. Mafia wypowiedziała państwu walkę i państwo tę walkę musiało podjąć – dodaje. Po zabiciu sędziów: Falcone i Borsellino na Sycylię wysłano oddziały wojskowe. Kilka tysięcy żołnierzy patrolowało ulice miast. Dziś wydaje się, że sytuacja została opanowana, ale jak mówią znawcy tematu mafia jest jak hydra, ucina się jej jedną głowę, a odrastają trzy następne.

O kulisach powstania mafii, walce z nią i Sycylii - we fragmentach audycji Elżbiety Łukomskiej "Sycylijskie porachunki".

Czytaj także

Mafia kontrolowała produkcję serialu o mafii

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2011 17:40
Włoska mafia rekrutowała statystów i organizowała pracę na planie serialu o walce z Cosa Nostra na Sycylii, emitowanego w telewizji premiera Silvio Berlusconiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kąpielówkach aresztowali groźnego mafiosa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 17:27
Udający plażowiczów karabinierzy aresztowali na plaży w Katanii na Sycylii mafiosa, poszukiwanego za cały szereg przestępstw związanych z przynależnością do cosa nostry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włoskie władze płacą za odśnieżanie w środku lata

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 12:13
Jak się okazało w Palermo robotnikowi zatrudnionemu do odśnieżania płacono nawet w lipcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mafioso obronił magisterkę na temat... haraczy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 14:51
W ręce policji wpadł, pod zarzutem wymuszeń haraczu, boss mafii, który 3 lata temu, odbywając poprzednią karę, obronił w więzieniu pracę magisterską na temat będący jego przestępczą specjalnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sycylia będzie amerykańska?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 08:20
- Nie da się już ocalić zainfekowanych przez mafię dwóch włoskich regionów, Sycylii oraz Kampanii, i najlepiej byłoby je sprzedać Amerykanom lub Rosjanom - z takim pomysłem wystąpił do premiera Włoch eurodeputowany Mario Borghezio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włochy pamiętają o sędzi Falcone

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 12:00
Tysiące ludzi z całego kraju odwiedzą Sycylię, by wziąć udział w uroczystościach w 20. rocznicę zabójstwa człowieka, który stał się symbolem walki z mafią.
rozwiń zwiń