Donald Tusk zaznaczył, że głos Polski w sprawie II Wojny Światowej musi skupić uwagę całego świata. Jego zdaniem, muzeum ma być wyrazistym i mocnym sposobem na przekazanie myśli, uczuć i punktu widzenia Polaków, również poprzez formę projektu. Premier dodał, że budynek będzie świadectwem tego, że z wojną i jej skutkami poradziliśmy sobie najdojrzalej ze wszystkim narodów Europy, a także głosem w sprawie przeszłości i przyszłości naszego kontynentu.
Zdaniem premiera "wszyscy jesteśmy w jakimś sensie dziećmi wojny", ponieważ do dziś widzimy jej ślady. Zaznaczył także, że dotknęła nas ona najbardziej ze wszystkich krajów Europy. W jego opinii Polska w 1939 roku nie była gotowa na atak ze strony III Rzeszy, jednak obecnie, poprzez zmiany wprowadzane w systemie obronnym, jesteśmy państwem silnym.
W sobotniej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę placówki w Gdańsku uczestniczyli premier Donald Tusk, minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski i dyrektor powstającego muzeum Paweł Machcewicz .
Co będzie można zobaczyć w muzeum?
Muzeum II Wojny Światowej powstaje blisko historycznego centrum miasta, przy ul. Wałowej. W naziemnej części budynku, który będzie miał 6 poziomów, znajdą się znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.
PAP/Adam Warżawa
W podziemiach zlokalizowana będzie wystawa główna. Ma ona prezentować w sposób nowoczesny II wojnę światową, zarówno z perspektywy wielkiej polityki jak i zwykłych ludzi. Ekspozycja będzie prezentować nie tylko losy Polaków, ale i innych narodów.
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia II wojna światowa >>>
Zgodnie z koncepcją programową opracowaną przez prof. dr hab. Pawła Machcewicza oraz dr hab. Piotra M. Majewskiego placówka skupi się tylko na latach wojennych, narracja dotycząca okresu powojennego ma być kontynuowana przez działające w Gdańsku Europejskie Centrum "Solidarności".
Placówka ma być nie tylko muzeum, ale także ośrodka życia kulturalnego, naukowego, edukacyjnego. Muzeum będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, a także będzie centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.
PAP, IAR, muzeum1939.pl, gs