Historia

23 sierpnia – Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 11:34
23 sierpnia 1939 podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow. Na jego mocy Hitler i Stalin dokonali podziału znacznej części Europy. Nastała rzeczywistość gułagów, obozów pracy i krematoriów.
Materiały prasowe Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność z okazji 6. Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu
Materiały prasowe Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność z okazji 6. Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i NazizmuFoto: enrs.eu

23 sierpnia już po raz siódmy obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a także zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie.

Obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu zorganizowane zostały po raz pierwszy 23 sierpnia 2011 w Warszawie, pod patronatem polskiej Prezydencji. Podpisano wówczas "Deklarację Warszawską". Sygnatariusze zwrócili w niej uwagę na konieczność podtrzymywania wśród Europejczyków pamięci o zbrodniczych konsekwencjach działań reżimów totalitarnych. Wezwali też Unię Europejską do wspierania, badania i gromadzenia dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez te reżimy.

W kolejnych latach uroczystości z udziałem ministrów sprawiedliwości państw unijnych odbywały się na Węgrzech, Litwie i Łotwie, a w tym roku odbędą się w Estonii.
W tegorocznych Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych udział weźmie Prezydent RP Andrzej Duda.

W 2013 roku do obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu włączyła się Europejska Sieć Pamięć i Solidarność . ESPS jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Do Sieci należą: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia, status obserwatora mają Austria i Czechy i Łotwa - www.enrs.eu/

Podziel się symbolicznym znakiem pamięci!

/

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest zaprojektowany specjalnie na tę okazję znaczek "Remember. August 23” . Każdy, kto chciałby go otrzymać, może złożyć zamówienie lub pobrać jego elektroniczną wersję na stronie internetowej www.enrs.eu/august23.

Znaczek z czarną wstążką na tle fotografii, przedstawiającej bratających się żołnierzy sowieckich i hitlerowskich, przypominać ma tragiczny w skutkach pakt podpisany 23 sierpnia 1939 roku przez ministrów Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa.

Organizatorzy akcji zachęcają do udostępniania i dzielenia się symbolicznym znakiem pamięci o milionach ofiar totalitaryzmów XX wieku – brunatnego i czerwonego.

Bliższe informacje na temat Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, a także elektroniczna wersja znaczka znajdują się na stronie www.enrs.eu/august23

bs

Czytaj także

Stalinowskie obozy pracy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 05:50
Wśród skazanych w obozach znajdowali się przede wszystkim polscy działacze niepodległościowi, żołnierze Armii Krajowej, Ślązacy, którzy w czasie II wojny światowej podpisali tzw. volkslistę, Ukraińcy i Łemkowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Stalin mordował swoich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 06:00
Marszałek Związku Sowieckiego Michaił Tuchaczewski, zwracając się przed śmiercią do żołnierzy, miał powiedzieć: "Strzelacie nie do nas, strzelacie do Armii Czerwonej". Stał się on jedną z najgłośniejszych ofiar czystek stalinowskich w końcu lat 30. XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białystok: w poszukiwaniu szczątków zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:46
- Badane są budynki dawnych chlewni i psiarni - informuje prokurator Zbigniew Kulikowski, naczelnik oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Już pierwszego dnia natrafiono na ludzkie kości.
rozwiń zwiń