Historia

Legionowe wspomnienia Wincentego Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 06:00
11 września 1892 urodził się generał Wincenty Kowalski, legionista, żołnierz wojny obronnej 1939 roku i działacz emigracyjny.
Audio
  • Materiały dźwiękowe do przygotowywanego programu pt."Kadrówka" - poświęconego I kompanii kadrowej Legionów Polskich w 1914 roku: Wypowiedzi gen Wincentego Kowalskiego i Kazimierza Graby-Łęckiego (RWE 8.06.1974)
Wincenty Kowalski, źr. Wikimedia Commonsdp
Wincenty Kowalski, źr. Wikimedia Commons/dp

Kowalski już przed I wojną światową zaangażowany był w niepodległościowe dzieło. Należał do Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. Naturalnym kierunkiem były więc dla niego Legiony, w których służył w latach 1914-1917. Po kryzysie przysięgowym został internowany w Beniaminowie.

Posłuchaj wspomnień gen. Wincentego Kowalskiego z czasów młodości w Legionach z archiwów Radia Wolna Europa.

W 1918 roku znalazł się wśród żołnierzy Wojska Polskiego. W nim objął szereg stanowisk dowódczych podczas walk polsko-ukraińskich i w trakcie wojny z bolszewikami. W czasach względnego spokoju nie zdjął munduru i dowodził m.in. 8 dywizją piechoty i garnizonem twierdzy Modlin. Z tego stanowiska został odwołany w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Wówczas to objął dowództwo nad 1 dywizją piechoty Legionów, a następnie, już po agresji Niemiec, od 3 września 1939 dowodził Grupą Operacyjną "Wyszków".  Dostał się do niewoli pod Tarnawatką.

Wojnę spędził w niemieckim oflagu. Po wyzwoleniu obozu jenieckiego w Murnau dołączył do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.  Wkrótce wyemigrował do USA, gdzie brał czynny udział w życiu Polonii: m.in. przewodniczył Radzie Polskich Kombatantów i sprawował funkcję dyrektora amerykańskiego Instytutu Józefa Piłsudskiego (w latach 1956-1963). Zmarł na emigracji 29 listopada 1984.

Czytaj także

Generał Stanisław Kopański. Obrońca Tobruku

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 05:45
– Kampanii nie mogliśmy wygrać bez silnej ofensywy sprzymierzonych sił zachodnich w przewidzianym umową terminie – pisał o wrześniu 1939 roku gen. Stanisław Kopański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Bogusławski – literat i żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 06:08
- Antek był drugim wcieleniem Or-Ota. Poezja jego była równie prosta, nasycona polskością i dawnością, ale był w niej zawsze młodzieńczy polot, dowcip i radość żołnierskiej służby – mówił na antenie RWE gen. Marian Kukiel.
rozwiń zwiń