Historia

Wandalowie, którzy wcale nie byli wandalami

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 05:35
Pojęcie wandalizm to pierwsze skojarzenie z tym germańskim ludem. Jednak łączenie tej kultury jedynie z bezmyślną destrukcją jest bardzo krzywdzące.
Złupienie Rzymu przez Wandalów pod wodzą Genzeryka, obraz Karła Briułłowa, źr. Wikimedia Commonsdp
Złupienie Rzymu przez Wandalów pod wodzą Genzeryka, obraz Karła Briułłowa, źr. Wikimedia Commons/dp

W noc sylwestrową 406 roku Wandalowie, Swebowie i Alanowie przekroczyli Ren, granicę Cesarstwa Rzymskiego, rozpoczynając tym samym inwazję na Galię.

Wędrówka tego ludu na Zachód została spowodowana prawdopodobnie najazdami Hunów. Wandalowie przedarli się do Hiszpanii, a dalej do Afryki Północnej, gdzie ich państwo trwało aż do 477 roku. W 455 roku złupili Rzym – od tego wydarzenia wzięło nazwę pojęcie wandalizm.

Nim ruszyli na podbój Zachodu, Wandalowie zamieszkiwali tereny dzisiejszej południowozachodniej Polski.

- Historycy doszli do wniosku, że Wandalowie to coś, co zostało nazwane przez Rzymian, bądź przez przedstawicieli mądrzejszych ludów germańskich. Stwierdziły one, że działając w pojedynkę ma się małe szanse zaistnienia na rynku politycznym i ekonomicznym – mówił prof. Andrzej Kokowski w audycji Marii Brzezińskiej "Wandalowie - strażnicy bursztynowego szlaku".


Posłuchaj
25:40 wandalowie - strażnicy bursztynowego szlaku___1097_04_ii_tr_0-0_12811664375c93cf[00].mp3 Audycja "Wandalowie - strażnicy bursztynowego szlaku" Marii Brzezińskiej z udziałem prof. Andrzeja Kokomskiego i Jacka Andrzejewskiego (PR 12.07.2004)

 

Wandalowie skutecznie wykorzystali popularność "złota północy" w Rzymie i czerpali zyski z ochrony bursztynowego szlaku. Dzięki kontaktom z imperium i Celtami wytworzyli własną kulturę, która w dużej mierze opierała się na opanowaniu sztuki metalurgii.

- Gdybyśmy przenieśli wandalskie warsztaty kowalskie w nieodległe czasy, w lata 60. XX w., na obojętnie jaką wieś mazowiecką, śląską, podlaską, to ze zdumieniem odkrylibyśmy, że używa się w nich takich samych narzędzi jak w tych wsiach – zauważał prof. Andrzej Kokowski.

O niezwykłych odkryciach archeologicznych związanych z Wandalami posłuchaj w audycji Marii Brzezińskiej "Wandalowie - strażnicy bursztynowego szlaku".

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym starożytność
Czytaj także

Upadek Cesarstwa Rzymskiego. Dzień, w którym wydarzyło się wszystko i nic

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:45
Prawo, pieniądz i niezwyciężona armia, drogi, akwedukty, sztuka i nauki zdawały się być światłem dla błądzącej w mroku barbarzyństwa reszty świata. Majestat Imperium Romanum - najpotężniejsze państwo antyku miało trwać wiecznie. Stało się jednak inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wercyngetoryks – honor Galów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 06:09
Wojowniczy wódz rzucił wyzwanie Juliuszowi Cezarowi. Przegrał, ale zachował honor oddając swoją wolność i życie w zamian za ocalenie swojego ludu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 05:30
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
rozwiń zwiń