Historia

Stanisław Helsztyński – znawca literatury angielskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 06:04
Nader rzadkie połączenie talentu i pracowitości. Wyobraźni literackiej z naukową precyzją i dokładnością badacza przyniosło w rezultacie plon bardzo obfity. Dziesiątki szkiców, esejów i biografii.
Audio
  • Stanisław Helsztyński - biografia profesora w audycji Anny Burzyńskiej. (PR, 5.09.1987)
Stanisław Helsztyński podpisuje książki. W tle widoczne stoisko z książkami.
Stanisław Helsztyński podpisuje książki. W tle widoczne stoisko z książkami. Foto: Fot. NAC/Rutowska Grażyna

126 lat temu, 13 kwietnia 1891 urodził się Stanisław Helsztyński, historyk literatury i anglista.

Pochodził z rodziny chłopskiej. Poróżniony z ojcem, który widział syna w roli księdza, po dwóch latach przerwał studia teologiczne i przeniósł się na anglistykę. Decyzję podjął w Niemczech, w czasie studiów w Monachium.

Uznanie i sławę zdobył jako świetny znawca literatury angielskiej. Wykładowca i profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego. W czasie swej długoletniej działalności pedagogicznej wykształcił około 500 magistrów. Nie przerwał jej w czasie II wojny światowej, kiedy to brał udział w tajnym nauczaniu. Po wojnie organizował polskie szkolnictwo w okręgu szczecińskim.

Największą zasługą wybitnego anglisty była jednak popularyzacja literatury angielskiej i amerykańskiej. To właśnie Helsztyński napisał pierwszą polską biografię Williama Szekspira.

Nie ograniczał się do literatury angielskiej. Drugą jego fascynację stanowiła Młoda Polska, a zwłaszcza jej dwaj przedstawiciele – Stanisław Przybyszewski i Jan Kasprowicz, których poznał w młodości. Ich życie i twórczość ukazał najpełniej.

Żył pełnią życia. Uczestniczył w wielu wydarzeniach, nie tylko naukowej natury, lecz także społecznej. Nie zamykał się w jednej dziedzinie. Zachęcał innych do pisania.

Zasadzie wpojonej w młodości, aby wszystko, co ważne i godne pamięci potomnych zapisać, pozostał wierny do końca. Żył 95 lat. Zmarł w 1986 roku.

Dowiedz się więcej o Stanisławie Helsztyńskim w audycji Anny Burzyńskiej.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KULTURA literatura