Patriotyzm, odwaga i niezłomność żołnierzy podziemia antykomunistycznego stanowią wzór, do którego odwołuje się młode pokolenie; to wielki triumf naszych rodaków - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas inauguracji 6. biegu "Tropem wilczym".
Andrzej Duda podkreślił, że "nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej" i uznał, że "głęboka zmiana w świadomości społecznej, której w ostatnich czasach byliśmy uczestnikami i świadkami, stanowi prawdziwy, historyczny przełom".
Prezydent zaznaczył, że odzyskując suwerenne państwo, Polacy wybili się na niepodległość nie tylko w wymiarze instytucjonalnym i państwowym, ale przede wszystkim duchowym. - Ocaliliśmy swoją tożsamość i pamięć o tym, kto (...) był prawdziwym bohaterem wolnej Polski, a kto jego ciemiężcą i zdrajcą - ocenił Duda. Zaznaczył także, że "patriotyzm, odwaga i niezłomność" żołnierzy podziemia antykomunistycznego "stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się zwłaszcza młode pokolenie".
"Największy bieg pamięci w Polsce"
Udział w biegu zapowiedziało 70 tysięcy biegaczy, m.in. z Londynu, Nowego Yorku, Chicago, Hurth, Wilna, Wiednia, Penrose Park oraz Healesville (Australia). W Biegu wezmą również udział żołnierze polscy i państw sojuszniczych w 7 misjach wojskowych w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumunii oraz w Afganistanie i Iraku.
- Biegnie z nami kawał świata, biegną z nami ludzie na wszystkich kontynentach - mówi Barbara Konarska, rzecznik Biegu "Tropem Wilczym".
Zobacz i posłuchaj:
Biegowi "Tropem Wilczym" 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znajdą się na koszulkach uczestników Biegu.
Jeden z ambasadorów Biegu Tropem Wolczym, Filip Walczak ma zamiar pokonać 5 tys. km oceanu, pobić rekord świata i zadedykować go pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz i posłuchaj, co powiedział nam tym wyzwaniu:
W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny Portalu PolskieRadio.pl
mat.prasowe/im