Historia

96. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 05:55
– Pan Cogito to jegomość myślący. Wymyśliłem tę postać, żeby mówiła za mnie, bo sam nie bardzo lubię bezpośrednich zwierzeń. Ale nie zawsze się z nią zgadzam – mówił Zbigniew Herbert w jednym z archiwalnych wywiadów Polskiego Radia.
Zbigniew Herbert, 1963 rok
Zbigniew Herbert, 1963 rok Foto: PAP/CAF/Marek Langda

96 lat temu, 29 października 1924 roku urodził się Zbigniew Herbert. W 90. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku przypominamy wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały.

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl.

Herbert.polskieradio.pl to wyjątkowy portret Poety, na który składają się przede wszystkim starannie dobrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta: wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, o sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste.

Serwis Herbert.polskieradio.pl to również zbiór najciekawszych radiowych wypowiedzi o Poecie. Licznie zgromadzonym dźwiękom - uporządkowanym według tematów: portret twórcy, Lwów, problematyka patriotyczna twórczości Herberta, spotkania z Panem Cogito, podróże Poety, jego korespondencja - towarzyszą filmy oraz galerie zdjęć.

Wśród nagrań wideo znajduje się opowieść Katarzyny Herbert o codziennej pracy twórczej jej męża (w krótkim filmie zobaczymy pełne książek i pamiątek warszawskie mieszkanie poety) oraz wspomnienie Julii Hartwig (poetka czyta poświęcony Herbertowi jeden ze swoich nowych wierszy).

Serwis herbert.polskieradio.pl prezentuje również rękopisy najsłynniejszych wierszy, zdjęcia z albumu rodzinnego oraz niezwykłe rysunki z podróżniczych szkicowników Poety. Ciekawostką jest również publikowana po raz pierwszy, sporządzona ręką Herberta gazetka z Francji - "Dzwonek bretoński".

Czytaj także

Pamiątki z podróży, plakaty, książki. W domu Herbertów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 15:24
- Książki przestały się mieścić w bibliotece, wyszły na korytarz, zajęły sypialnię, kolejne pokoje - opowiadała Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Z. Herberta, w Dwójkowej audycji, w której odwiedziliśmy dom poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert - optymista, który kochał życie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:36
- Kiedy się pisze o Herbercie, uderza się we wzniosłe tony, on tego bardzo nie lubił. Był człowiekiem pełnym humoru i ironii. Kochał życie – powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Siedlecka, pisarka i dziennikarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Ruszar: pozycja Herberta jest dziś nie do utrzymania

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 13:52
- To jest poeta elitarny. Żeby go dobrze rozumieć i podziwiać, trzeba mieć kompetencje czytelnicze, których dzisiaj brakuje - mówił w Dwójce znawca twórczości Zbigniewa Herbeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Herbert z nawiązką oddał swoje życie w twórczości"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 21:00
Odchodzący 2018 był rokiem Herberta. To idealny czas, aby podsumować te obchody i zadać kilka pytań. 
rozwiń zwiń