Historia

"Tytus, Romek i A'Tomek" - komiks, który uczy poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 05:45
22 października 1957 roku czasopismo "Świat Młodych" wydrukowało pierwszy numer komiksu "Tytus, Romek i A'tomek". Seria odniosła niebywały sukces, do dzisiaj sprzedano ponad 11 milionów egzemplarzy.
Akwarela Tytus Romek i ATomek Henryka Jerzego Chmielewskiego Papcia Chmiela, 2014 r.
Akwarela "Tytus Romek i A'Tomek" Henryka Jerzego Chmielewskiego "Papcia Chmiela", 2014 r. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Perypetie trójki bohaterów komiksu opierają się próbie uczłowieczenia niesfornej małpki  Tytusa de Zoo – przez jego ludzkich przyjaciół. Szympans próbuje tego dokonać poprzez wykonywanie najróżniejszych ludzkich czynności, które nie kończą się powodzeniem i prowadzą do zabawnych sytuacji. Komiks często spełniał edukacyjną rolę, zgodnie z hasłem, którym kieruje się jego twórca, Henryk Chmielewski znany również jako Papcio Chmiel - "bawiąc uczy, ucząc bawi".

– Tytus urodził się 22 października 1957 roku. Pierwszy raz pokazał się w rakiecie kosmicznej jako małpka doświadczalna, miał jeszcze ogonek – opowiadał Chmielewski.

Posłuchaj audycji Aldony Wołłk-Łaniewskiej o fenomenie "Tytusa, Romka i A'tomka".

– Związek Radziecki wystrzelił pierwszego Sputnika, nie ma co drukować, wszystko tajne, a ja akurat miałem gotowe dziesięć odcinków komiksu. Rzecz się dzieje w kosmosie, z Tytusem, małpką doświadczalną w rakiecie. Z wielkim strachem wydrukował go "Świat Młodych", dzięki temu, że spodobał się synowi członka Wydziału Prasowego Komitetu Centralnego PZPR – Papcio Chmiel wspominał na antenie Polskiego Radia.


Posłuchaj
15:35 papcio chmiel___v2018009577_tr_0-0_1493571205379de8[00].mp3 Papcio Chmiel oraz popularyzatorzy komiksu opowiadali o fenomenie "Tytusa, Romka i A'tomka" w audycji Aldony Wołłk-Łaniewskiej z cyklu "Kwadrans bez muzyki". (PR, 27.06.2018)

 

Niesforny szympans i dwóch chłopców

Pierwotnie przygody Tytusa i jego ludzkich przyjaciół publikowane były jedynie na łamach "Świata Młodych", w którego redakcji pracował Chmielewski. W 1966 roku pojawił się pierwszy tom z cyklu komiksów o Tytusie, Romku i A'tomku. Zaszły w nim pewne zmiany w postaci małpki i dwóch chłopców. Tytus bardziej przypominał człowieka, a Tomek i A’Tomek pod naciskiem partyjnej propagandy stali się harcerzami. Henryk Chmielewski przedstawił również nową wersję pojawienia się Tytusa de Zoo.

– Wydoroślałem graficznie i chciałem ładniej Tytusa urodzić. W pierwszym numerze był już żywy i gotowy, a tu chciałem pokazać czytelnikom, że to jest fikcja i grafika. Wymyśliłem, że się urodził z plamy tuszu rozlanego na podłodze – opowiadał Papcio Chmiel w reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze.


Posłuchaj
10:29 2018_06_13 21_15_59_PR4_Reportaz.mp3 – "Bawiąc uczy, ucząc bawi" to moje hasło rysowania komiksów – Reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze z wizyty w pracowni Papcia Chmiela w 95. rocznicę jego urodzin. (PR, 13.06.2018)

 

Najnowszy album ukazał się w 2018 roku jako okolicznościowy tom na stulecie odzyskania niepodległości.

– Ten humor jest tak uniwersalny i mocny, że pamiętamy o nim jako dorośli i czytamy Tytusa dzieciom. Papcio Chmiel jest cały czas aktualny, dlatego jest lubiany przez starych i przez młodych. Przez wszystkich po prostu – powiedział w audycji Mateusz Subieta, reżyser filmu "Komiks - superbohater PRL".

sa

Zobacz więcej na temat: HISTORIA komiks
Czytaj także

Marian Walentynowicz. To on narysował Koziołka Matołka. Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 05:39
Jedna z najbardziej znanych książek dla dzieci "Koziołek Matołek" ma dwóch ojców – pisarza Kornela Makuszyńskiego i karykaturzystę Mariana Walentynowicza. Barwne i bogate życie rysownika wyrasta ponad poszukiwania mitycznego Pacanowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Lengren. Na zawsze wpisał się w dzieje polskiego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 05:45
Przez ponad pół wieku postać drobnego staruszka z charakterystycznym melonikiem i laską przy boku bawiła kolejne pokolenia czytelników "Przekroju". Profesora Filutka powołał do życia Zbigniew Lengren. Kim był człowiek, który stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w dziejach polskiej prasy i komiksu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

96. urodziny Papcia Chmiela, żywej legendy polskiego komiksu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 10:50
Henryk Jerzy Chmielewski - jak naprawdę nazywa się Papcio Chmiel - kończy dziś 96 lat. Rysownik, powstaniec warszawski, stworzył niezapomnianą serię komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Christa. "Kajko i Kokosz" i… "Gwiezdne wojny"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 05:40
Janusz Christa stworzył komiksowy bestseller epoki PRL. Tylko przygody Kajka i Kokosza mogły dorównać popularności "Tytusa, Romka i A'Tomka" Papcia Chmiela. Dziś 90. rocznica jego urodzin. 
rozwiń zwiń