Historia

Historia Białorusi. Część 8: Niezłomny Bułak-Bałachowicz i powstanie słuckie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:58
Latem 1920 roku białoruskie wojsko pod dowództwem generała Stanisława Bułak-Bałachowicza było jednym z sojuszników Polski w wojnie z bolszewikami. Następnie Białorusini zawiedzeni postanowieniami traktatu ryskiego postanowili na własną rękę kontynuować walkę o niepodległość ojczyzny.
Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz (w środku) z oficerami armii białoruskiej, 1920 rok
Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz (w środku) z oficerami armii białoruskiej, 1920 rokFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Oddziały, które zostały utworzone przez Białoruską Komisję Wojskową na przełomie 1919 i 1920 roku wspólnie przelały krew u boku Wojska Polskiego w trakcie wojny z bolszewikami.

Posłuchaj
08:54 białoruś w planach polskich ___123_99_iv_tr_0-0_103078009b161cd8[00].mp3 "Białoruś w planach polskich" - audycja Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś" z udziałem prof. Olega Łatyszonka. (PR, 12.01.1999) 

Czyn zbrojny bałachowców

Najważniejszym z nich była Ochotnicza Armia Sprzymierzona generała Stanisława Bułak-Bałachowicza, która jesienią 1920 roku osiągnęła liczebność 20 tysięcy żołnierzy. Bułak-Bałachowicz był weteranem I wojny światowej oraz wojny domowej w Rosji i w 1920 roku skupił wokół siebie wielonarodową mieszankę żołnierzy, którym postawił za cel walkę o niepodległą Białoruś.

Jego dzielni i jednocześnie krnąbrni żołnierze, zwani od nazwiska dowódcy bałachowcami, byli znani ze śmiałych rajdów na tyły nieprzyjaciela. Niestety ściągnęli na siebie także niesławę z powodu okrucieństwa skierowanego nie tylko wobec czerwonoarmistów, ale również ludności podejrzewanej o kolaborację z bolszewikami, w tym zwłaszcza wobec Żydów.

Bałachowcy byli podporządkowani 3. Armii gen. Edwarda Rydza-Śmigłego i walczyli w bitwie warszawskiej, a następnie kontrofensywie polskiej. Pod koniec września 1920 roku zajęli Pińsk, w którym wzięli do niewoli lokalny garnizon Armii Czerwonej. Bułak-Bałachowicz pragnął kontynuować natarcie, ale jego plany pokrzyżowały ustalenia pokojowe w Rydze.

Więcej na temat udziału białoruskich formacji wojskowych i innych polskich sojuszników w 1920 roku znaleźć można na stronie www.bitwa1920.gov.pl:

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

– Niestety, chociaż polska kontrofensywa doprowadziła do ponownego zajęcia Mińska, w rozmowach pokojowych w Rydze delegacja polska ustąpiła Rosji Sowieckiej Białoruś. Traktat pokojowy podpisany 12 października 1920 roku przewidywał, że Mińsk znajdzie się po bolszewickiej stronie linii granicznej – mówił prof. Oleg Łatyszonek w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś".

Wyprawa na Polesie

Bułak-Bałachowicz nie mógł się z tym pogodzić i rozpoczął przygotowania do samodzielnej wyprawy przeciwko bolszewikom. Na czele 20 tysięcy żołnierzy wkroczył na początku listopada na tereny zajęte przez Armię Czerwoną.

16 listopada 1920 roku w wyzwolonym mieście Mozyrz proklamował rząd niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej z samym sobą na czele na stanowisku Naczelnika Państwa. Jego wojska kontynuowały natarcie w stronę Homla, który był ważnym celem strategicznym.

– Znajdowały się tam ogromne składy uzbrojenia, a także tysiące rezerwistów zwolnionych z Armii Czerwonej. Na wieść o postępach Bułak-Bałachowicza wybuchło tam krótkotrwałe powstanie. Niestety, białoruskie oddziały zostały zatrzymane na linii Dniepru – komentował prof. Oleg Łatyszonek.

Po miesiącu walk ostatnia próba odrodzenia Białoruskiej Republiki Ludowej zakończyła się niepowodzeniem. Bułak-Bałachowicz nie widział szansy na przełamanie obrony bolszewickiej i zdecydował się na odwrót.

Piłsudski Mińsk 1200.jpg
Historia Białorusi. Część 7: Białoruś w koncepcji federacyjnej Piłsudskiego

Powstanie słuckie

– Klęska generała Bułak-Bałachowicza nie oznaczała jeszcze końca białoruskich wystąpień zbrojnych w obronie niepodległości. Polacy, ustępując z Mińska, przez krótki czas okupowali jeszcze Słuck. Tutaj zwołano Białoruski Zjazd Słucczyzny, który postanowił stawić opór bolszewikom – mówił prof. Oleg Łatyszonek w audycji Polskiego Radia z 1999 roku.

Słuck, który znajduje się 100 kilometrów na południe od Mińska, tymczasowo zamienił się w prawdziwą twierdzę. Białoruscy działacze narodowi wezwali rodaków do walki o niepodległość i niezwłocznie przystąpili do tworzenia jednostek wojskowych.

Udało się sformować 1. Słucką Brygadę Strzelców w sile czterech tysięcy żołnierzy. Niestety, nieuchronnie zbliżał się moment wycofania się polskiego wojska, co oznaczało konfrontację z przeważającymi siłami Armii Czerwonej. Do pierwszych walk doszło 27 listopada 1920 roku.

– Obrona Słucczyzny trwała miesiąc. Oczywiście nie miała szans powodzenia, gdyż powstańcom słuckim brakowało broni i amunicji, stąd też byli skazani na walkę partyzancką –  stwierdził prof. Oleg Łatyszonek. – Niemniej jednak bohaterska obrona Słucczyzny była jedynym samodzielnym wystąpieniem zbrojnym w obronie kraju, stąd też 27 listopada jest świętowany przez białoruskich niepodległościowców jako dzień bohaterów.

***

POLSKIE RADIO dla Bialorusi.jpg
Polskie Radio - Serwisy specjalne dla Białorusi

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które będą poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim Program 1 jest dostępny z "powietrza" na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

sa

Czytaj także

Historia Białorusi. Część 2: Narodziny ruchu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 05:50
Białoruskie przebudzenie narodowe było udziałem potomków wyzwolonych prawosławnych chłopów i spolonizowanej katolickiej szlachty. Te dwa żywioły kształtowały świadomość narodową Białorusinów na przełomie XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Białorusi. Część 4: Sprawa białoruska pod koniec Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 06:00
Rok 1917 okazał się przełomowy dla wciąż skromnego białoruskiego ruchu narodowego. To wtedy powstały pierwsze organizacje, które wystosowały postulaty stworzenia własnego, niepodległego państwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Białorusi. Część 5: Proklamacja niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 06:05
W marcu 1918 roku powstała niepodległa Białoruska Republika Ludowa. Chociaż jej faktyczny żywot okazał się krótki, to jej spuścizna towarzyszyła pokoleniom białoruskich patriotów, a także była dziedzictwem, do którego odwoływało się państwo odrodzone po upadku Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Białorusi. Część 6: Litbieł

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 05:55
Bolszewicy natychmiast po pokonaniu Białoruskiej Republiki Ludowej przystąpili do tworzenia marionetkowego komunistycznego państwa. Los pierwszej radzieckiej Białorusi miał się jednak okazać niezwykle krótki.
rozwiń zwiń