Dorobek Bohdana Łazuki jest imponujący - w Polskim Radiu wystąpił w bez mała 50 programach, w Telewizji Polskiej zagrał w ponad 20 spektaklach, na scenie pojawił się w ponad 50 sztukach teatralnych i wodewilach. Ten znakomity aktor ma oczywiście na swoim koncie bardzo wiele kinowych kreacji - wystąpił w prawie 100 filmach i w każdym z nich dało zauważyć się jego postać.
Jest artystą charakterystycznym, który potrafi dosłownie wszystko. Dość powiedzieć, że w szkole muzycznej uczył się grać na jednym z najtrudniejszych instrumentów: oboju. Występował w zespołach ludowych, ba! - startował nawet do baletu. Koniec końców ukończył warszawską PWST i od 1961 roku nosi dumnie tytuł aktora dramatycznego.
47:52 2018_06_08 12_08_10_PR3_Godzina_prawdy.mp3 Bohdan Łazuka o swojej drodze do aktorstwa. Audycja Michała Olszańskiego z cyklu "Godzina prawdy" (PR, 2018)
Amant polskiej piosenki
Nie wszyscy wiedzą, że Bohdan Łazuka w 1963 roku wystąpił na 1. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z prawdziwym przebojem tamtych czasów: "Dzisiaj, jutro, zawsze", za który otrzymał nagrodę indywidualną. Z kolei za wykonanie na tym samym festiwalu piosenek "Charleston" i "To było tak" otrzymał wyróżnienie.
Bohdan Łazuka był wówczas jednym z najpopularniejszych polskich wykonawców - młody, przystojny, nieco zawadiacki w aparycji. Prawdziwy amant polskiej piosenki. Nie dziwi więc seria recitali w Sali Kongresowej w Warszawie - 11 koncertów zgromadziło rozentuzjazmowane tłumy. Wtedy też w plebiscycie popularności "Expressu Wieczornego" zajął drugie miejsce, a rok później pierwsze. Oba konkursy zaowocowały Srebrną i Złotą Maską.
Te muzyczne peregrynacje Bohdana Łazuki zaowocowały recitalami w różnych salach koncertowych w Polsce, a potem: kolejnym występem w Opolu, na 3. KFPP z utworami "Życzenia dla pań" i "W siną dal" w duecie z Igą Cembrzyńską. Wtedy też stał się naszym artystą eksportowym - stąd koncerty w USA, Kanadzie, ZSRR, Wielkiej Brytanii, we Francji, w Rumunii, Szwecji, Izraelu i Czechosłowacji.
27:32 Dwójka O wszystkim z kulturą 19 marzec 2021 17_29_59.mp3 Bohdan Łazuka o muzyce i aktorstwie. Audycja Jakuba Kukli z cyklu "O wszystkim z kulturą" (PR, 2021)
Świat filmu
Bohdan Łazuka pojawiał się również często w audycjach Polskiego Radia. Zaczął też występować w programach o charakterze kabaretowym. I niejako obok tych sukcesów estradowych zagrał także w kilkunastu filmach, zanim pojawił się w jednej z głównych ról w słynnej komedii Tadeusza Chmielewskiego "Nie lubię poniedziałku", gdzie zagrał siebie samego. Film i rola nietrzeźwego celebryty, który rozmyślnie nie chce prowadzić samochodu, odniosły prawdziwy sukces i pamiętane są do dzisiaj.
Świat filmu pozwala nam zapamiętać postać Bohdana Łazuki w wielu produkcjach, jak choćby: "Chłopaki nie płaczą", "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Piłkarski poker" oraz "Dom", "Na Wspólnej", "Świat według Kiepskich", "Święta wojna", "Tygrysy Europy", "Lokatorzy", "Daleko od noszy", "Niania", "Kryminalni", "Faceci do wzięcia", "Plebania" czy "Ojciec Mateusz". Tych tytułów można by wymieniać jeszcze dużo.
***
Czytaj także:
***
Warto też dodać, że Bohdan Łazuka nagrał pięć płyt, a sympatycy mogli cieszyć się ponad pięćdziesięcioma pięcioma prawdziwymi przebojami muzycznymi.
PP