Historia

Czy w Polsce możliwa jest temperatura minus 41 °C?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:30
Według oficjalnych danych 83 lata temu, 11 stycznia 1940 roku, zmierzono w Siedlcach najniższą temperaturę w Polsce i było to minus 41 °C.
Słoneczny zimowy dzień w Szklarskiej Porębie - formacja skał na zboczu Szrenicy, 2012 r.
Słoneczny zimowy dzień w Szklarskiej Porębie - formacja skał na zboczu Szrenicy, 2012 r.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Rekordy zimna

Jest to oficjalny odczyt, jednak wydaje się być mocno zaniżony, bo ma charakter wybitnie lokalny i został dokonany w dość burzliwym okresie II wojny światowej. Co ciekawe, pomiary pobliskich stacji nie wykazały nawet w połowie zbliżonych niskich temperatur, co stawia ten rekord pod dużym znakiem zapytania. Z drugiej strony, nieoficjalnie najzimniejszą zimą była ta z przełomu 1928 i 1929 roku. To wtedy, 11 lutego 1929 roku, zanotowano najniższe temperatury w Polsce, bo aż –43 °C, tyle że pomiaru dokonano zwykłym termometrem. Wtedy jednak zima w całej Polsce była wyjątkowo mroźna, bo potwierdzone oficjalne pomiary zanotowały 10 lutego 1929 roku w aż czterech miejscach temperatury poniżej 40 °C.

Do tych rekordowych wyników wpisane są śląski Żywiec (–40,6 °C), małopolskie Olkusz i Poronin (–40,4 °C) i podkarpackie Sianki (–40,1 °C). Te właśnie pomiary, z zimy podczas której w większości Polski notowano temperatury poniżej –20 °C, wydają się być najlepiej udokumentowane i miarodajne. Stąd skłaniamy się do twierdzenia, że rekordem zimna w Polsce był 10 lutego 1929 roku.

Polskie bieguny zimna

Natomiast oficjalnym biegunem zimna w Polsce jest Hala Izerska w Sudetach. Jak informują portal "Góry i Ludzie", a także oficjalne badania Uniwersytetu Wrocławskiego, badania najniższych temperatur w Polsce mają różny charakter. Czytamy tam: "Stacja meteorologiczna na Hali Izerskiej w punkcie Jagnięcy Potok (825 m n.p.m.) działa dopiero od połowy lat 90. XX wieku. Wyniki tam notowane wskazują, iż Hala Izerska jest mocnym mrozowiskiem, gdzie temperatury minimalne przeważnie bywają wyraźnie niższe niż w pobliskiej Kotlinie Jeleniogórskiej. Stąd też można przypuszczać, że zarówno w 1929 roku, jak i w 1956 roku temperatura minimalna spadała tam poniżej –40 °C".

Dodatkowe informacje wydają się jednak zmieniać nieco narrację w tym względzie i biegunem zimna określają w Polsce inne miejsce: "Na Puściźnie Rękowiańskiej (torfowisko w rejonie Czarnego Dunajca uznawane za biegun zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej) 8 stycznia 2017 roku odnotowano najniższą temperaturę w Polsce w XXI wieku. –38,9 °C zmierzyła główna profesjonalna stacja, zaś w pobliżu dodatkowy punkt pomiarowy osiągnął nawet –39,8 °C. Najzimniejszym miejscem w Polsce prawdopodobnie jest Litworowy Kocioł w masywie Czerwonych Wierchów (Tatry Zachodnie), co odkryto w latach 2015–2017. Wstępne pomiary potwierdziły, że to dużo zimniejsze mrozowisko niż Hala Izerska i Puścizna Rękowiańska. Potencjalnym konkurentem może być sąsiedni Mułowy Kocioł (tylko w warunkach zimowych)".

Najzimniejszy rok w Polsce

Jak widać, w dobie komputeryzacji i bardzo dokładnych pomiarów, nie jest prostą rzeczą zmierzenie tak niskich temperatur. Swoje informacje dorzuca także portal województwa śląskiego, według którego rekordy zmierzonej temperatury są jeszcze niższe. Na stronach śląskie.naszemiasto.pl czytamy: "W Polsce w ostatnim stuleciu najzimniejszy był rok 1929 roku. Przyniósł nawet 40-stopniowe mrozy, zaś średnie temperatury tego miesiąca oscylowały w przedziale od −13 °C do −16°C. Padło wiele nieoficjalnych rekordów zimna, m.in. −45°C w Rabce, −42°C w Czarnym Dunajcu, Dubiach i Czechowicach-Dziedzicach. Krakowski Ilustrowany Kurier Codzienny donosił także 23 lutego tego samego roku o −44°C w Kolbuszowej i nawet −48°C w Kąclowej koło Grybowa. A oficjalnie gdzie była najniższa temperatura? To rekord w naszym kraju w ostatnich 100 latach".

Stąd konkluzja związana z obecną zimą, wcale nie tak zimną, jak to w Polsce bywało - cieszmy się z cieplejszych temperatur, jednak miejmy na uwadze fakt, że dla środowiska takie anomalie źle wpływają na przyrodę i właściwy cykl roczny i nasze ciepło nie jest dobre dla roślin zimujących w naszym klimacie.

PP


Czytaj także

Zimą w Tatry szli tylko śmiałkowie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 06:00
"Mam stale to błogie uczucie, że potężny mur Tatr oddziela i chroni mnie od wyziewów bagniska warszawskiego. Nikt mi w pracy nie przeszkadza, mogę chodzić po górach tatrzańskich, które ukochałem, jakbym wśród nich się narodził" - pisał w pamiętnikach Mieczysław Karłowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zima stulecia w sylwestra sparaliżowała Polskę

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2024 05:45
- Miasta opustoszałe i zmarznięte, mróz i śnieg unieruchomiły większość pojazdów. W tysiącach domów zimne kaloryfery, brak ciepłej wody – mówił reporter na antenie Polskiego Radia w styczniu 1979 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kozica, świstak i pionierska ustawa o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 05:45
5 października 1868 roku galicyjski Sejm Krajowy uchwalił pionierską ustawę o ochronie gatunkowej tatrzańskich świstaków oraz kozic. Było to jedno z pierwszych tego typu praw na świecie. Poprzednie ustawy o ochronie praw zwierząt koncentrowały się jedynie na zakazie okrutnego traktowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznajesz te wakacyjne miejsca? Tatry i Pieniny sprzed ponad wieku na zdjęciach Awita Szuberta

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 05:45
3 lipca 1837 roku urodził się Awit Szubert – jeden z pierwszych, który utrwalił na fotografii tatrzańskie i pienińskie widoki. Dzięki tym zdjęciom możemy się dziś m.in. przekonać, jak wyglądał Czortszyn na długo przed powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego, czy na szczycie Sokolicy rosła już słynna sosna, czym jeżdżono do Morskiego Oka i jak prezentowała się Dolina Kościeliska prawie 150 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami najcieplejszy początek roku w historii pomiarów. Klimatolodzy zdradzają, co to oznacza

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 15:40
1 stycznia stacje meteorologiczne w kraju zanotowały najwyższą zimową temperaturę w historii pomiarów. Zdaniem klimatologów to dowód na postępujące zmiany klimatu i zapowiedź poważnych problemów w wielu sferach naszego życia.
rozwiń zwiń