- Od początku istnienia plebiscytu organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl zgłoszono ponad dwa tysiące przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.
- Do konkursu zgłaszają się zarówno znane instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, jak i lokalne stowarzyszenia działające wyłącznie w danym regionie.
Czym jest "Wydarzenie Historyczne Roku"?
"Wydarzenie Historyczne Roku" to plebiscyt, w którym jak dotąd uhonorowano m.in. rekonstrukcję bitwy warszawskiej w Ossowie, wystawę "Pogromcy Enigmy", projekt edukacyjny "Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich", a także Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. - To plebiscyt, do którego mogą się zgłosić wszyscy, którzy robią coś dobrego na polu historii - zaznacza dr Michał Przeperski.
W ten sposób wydarzenia, które nie zawsze zostają dostrzeżone w skali ogólnopolskiej, mogą zostać odpowiednio uszanowane. - Możemy powiedzieć wielkie "dziękuję" w imieniu środowiska muzealnego, w imieniu wszystkich tych, którzy są zainteresowani historią. (...) To piękna, coroczna inicjatywa - tłumaczy gość "Eureki". Co ważne, wydarzenie to składa się z kilku etapów.
21:10 Jedynka/Eureka 27 marzec 2024 19_30_09.mp3 Konkurs "Wydarzenie Historyczne Roku" już po raz 17. Kto może wziąć udział? (Eureka/Jedynka)
Jakie zasady trzeba spełnić w ramach konkursu?
Pierwszy etap potrwa do 24 kwietnia. Organizatorzy czekają na zgłoszenia w każdej z zaproponowanych kategorii. - Następnie nasze profesjonalne jury wybierze piętnastkę nominowanych. Od 10 czerwca do 30 lipca będzie trwało głosowanie internautów. To właśnie internauci spośród najlepszych projektów wybiorą te, które okazały się najbardziej przekonujące - podkreśla rozmówca Jakuba Domoradzkiego.
Aktualnie kategorie konkursowe są trzy: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. - Jest jednak miejsce na nagrodę specjalną dyrektora Muzeum Historii Polski. Myślę, że jest ona szczególnie nakierowana na uhonorowanie tych "drobnych" - zapowiada prof. Przeperski.
YouTube/Muzeum Historii Polski w Warszawie
Czy historia jest w Polsce popularna?
Zdaniem rzecznika prasowego Muzeum Historii Polski zainteresowanie historią jest na fali wznoszącej. Z roku na rok organizatorzy konkursu notują coraz więcej zgłoszeń, rośnie też liczba internautów oddających głosy w plebiscycie. Nie da się ukryć, że historia zajmuje coraz więcej miejsca w naszym życiu codziennym, a przejawy tego są bardzo różne. - Czasem będziemy mówili o rosnącej liczbie upamiętnień, ale czasem też po prostu o dyskusjach historycznych, o sporach - wylicza gość "Eureki".
Historia ogólnopolska a historia lokalna
Niewątpliwie dużą wagę przywiązuje się ostatnio do historii w skali mikro, rośnie zainteresowanie tematyką tzw. małych ojczyzn, przybywa oddolnych inicjatyw. Widać to również w samym plebiscycie. - Sądzę, że takie zwrócenie się ku inicjatywom oddolnym, zaproponowanie im również przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowania świetnie się sprawdziło - przekonuje dr Przeperski.
Poza tym w audycji:
Gigantyczny wulkan na Marsie - czy to odkrycie doprowadzi nas do śladów życia?
W pobliżu marsjańskiego równika planetolodzy znaleźli potężny wulkan z pozostałościami lodowca u podnóża. Zdaniem naukowców to doskonały cel dla przyszłych misji badających geologię Czerwonej Planety i poszukujących ewentualnych śladów życia.
O odkryciu poinformowano podczas zorganizowanej w Teksasie 55. Lunar and Planetary Science Conference. Wulkan, o roboczej nazwie Noctis, wznosi się na wysokość ponad 9 km i rozpościera na 450 km. Jego rozmiar oraz budowa wskazują, że był aktywny przez bardzo długi czas.
Gość: Krzysztof Kowalczyk, fizyk i popularyzator astronomii z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Czytaj także:
***
Goście: dr Michał Przeperski (rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski), Krzysztof Kowalczyk (fizyk i popularyzator astronomii z Planetarium Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 27.03.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
mg/wmkor