Historia

"Jeden z najważniejszych starożytnych statków". Niezwykły wrak u wybrzeży Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 05:40
U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. – poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Wrak o nazwie Mazarron II, datowany na lata 610-580 p.n.e., ma długość 8,15 m i szerokość 2,25 m i był załadowany sztabkami ołowiu. Musiał zostać wydobyty w związku z niszczącym wpływem prądów morskich i naciskiem dotychczasowego metalowego zabezpieczenia.

Proces wydobywania statku trwał 40 dni i zakończył się w ubiegły czwartek. Był prowadzony przez zespół specjalistów w zakresie podwodnych stanowiskach archeologicznych i został sfinansowany przez regionalne ministerstwo kultury wspólnoty autonomicznej Murcja.

- To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości na świecie – przyznała Carmen Maria Conesa, szefowa resortu kultury Murcji.

Pogłębienie wiedzy o Fenicjanach

Części wraku trafią teraz do laboratorium Narodowego Muzeum Archeologii Podwodnej w Kartagenie (ARQUA), gdzie zostanie przeprowadzony czteroletni proces konserwacji. Wydobyte elementy posłużą jako cenne źródło wiedzy o czasach fenickich.

- Badanie technik budowy statków stosowanych przez Fenicjan pozwoli nam pogłębić naszą wiedzę na temat nawigacji (za czasów) tego śródziemnomorskiego narodu. Kawałki lin znalezione w tym miejscu, które zachowują węzły z okresu fenickiego, również dostarczą informacji w tym zakresie – powiedział kierujący projektem wydobycia wraku Carlos de Juan, specjalista z Uniwersytetu w Walencji.

Podczas prac wydobywczych nieoczekiwanie znaleziono również pozostałości kotwicy.

***

Fenicjanie zamieszkiwali wąski pas wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, obejmujący tereny dzisiejszego Libanu i Syrii, od końca II tysiąclecia p.n.e. Nie tworzyli jednolitego kraju, a konkurujące ze sobą państwa-miasta. Słynęli z wysoko rozwiniętego rzemiosła, handlu i żeglarstwa. Przez wieki tworzyli liczne kolonie w basenie Morza Śródziemnego, jedną z nich była Kartagina założona w północnej Afryce w IX wieku p.n.e.

Marcin Furdyna/PAP/th

Czytaj także

Hiszpania. Nikt nie wiedział, że w restauracji są skarby sprzed dwóch tysiącleci

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 05:40
W efekcie prac remontowych w andaluzyjskiej restauracji na jednej ze ścian budynku zidentyfikowano dwie rzeźby sprzed ponad 2 tys. lat. Dotychczas uznawano je za elementy dekoracji wykonane współcześnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W pobliżu lizbońskiej katedry odkryto ruiny świątyni Rzymian

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 05:41
Niedaleko katedry w Lizbonie, zbudowanej w XII w. na miejscu meczetu, odnaleziono pozostałości świątyni Rzymian. Na ruiny natrafiono przy budowie garażu już na głębokości zaledwie pół metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przy budowie Różowej Trasy w Porto odkryto ruiny sprzed wieków

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 05:40
W centrum Porto, miasta na północnym zachodzie Portugalii, natrafiono na pozostałości średniowiecznego mostu. Fragmenty budowli znaleziono podczas prac przy nowej linii metra, tzw. Różowej Trasy.
rozwiń zwiń