Historia

Hiszpania. Nikt nie wiedział, że w restauracji są skarby sprzed dwóch tysiącleci

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 05:40
W efekcie prac remontowych w andaluzyjskiej restauracji na jednej ze ścian budynku zidentyfikowano dwie rzeźby sprzed ponad 2 tys. lat. Dotychczas uznawano je za elementy dekoracji wykonane współcześnie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Niespodziewane artefakty z zamierzchłej przeszłości – rzeźby przedstawiające konie – znajdowały się na południu Hiszpanii, w andaluzyjskiej Grenadzie (hiszp. Granada). Były one wkomponowane w ścianę budynku.

Internet jako źródło podejrzeń

Identyfikacja tych na nowo odkrytych skarbów możliwa była dzięki pasjonatowi dzieł sztuki, który w internecie natrafił na zdjęcia wyremontowanej placówki. Co istotne, zwrócił on szczególną uwagę na dwa wspomniane elementy – i uznał je za dzieła wykonane przez żyjących na tych tereny w starożytności Iberów.

Po zawiadomieniu władz miasta, lokalnej policji oraz dyrekcji Muzeum Archeologii i Etnologii w Grenadzie wszczęto śledztwo dotyczące pojawienia się na ścianie restauracji potencjalnie bezcennych przedmiotów.

Aby potwierdzić wiek znaleziska, reprezentujący miasto archeolodzy skontaktowali się z ekspertami z Hiszpanii i Portugalii. W efekcie stwierdzono, że rzeźby te mogli wykonać przedstawiciele ludu Iberów, zamieszkującego przed dwoma tysiącami lat Półwysep Iberyjski.

Skąd starożytne figurki na ścianie restauracji?

Z dotychczasowych ustaleń archeologów wynika, że rzeźby zostały znalezione przez właściciela lokalu na gruzowisku jednego z rozebranych budynków w Grenadzie. Nieświadomy ich wartości restaurator w trakcie modernizacji lokalu poprosił o wkomponowanie oryginalnych rzeźb w jedną ze ścian.

"W najbliższych tygodniach zostanie przeprowadzone dokładne badanie wieku tych artefaktów oraz proces ich konserwacji" - przekazała dyrekcja Muzeum Archeologii i Etnologii w Grenadzie, dodając, że rzeźby koni należały do większego motywu prezentującego te zwierzęta.

***

Czytaj także:

***

Iberowie zamieszkiwali w starożytności tereny znajdujące się obecnie w granicach Portugalii, Hiszpanii i Francji. Od V w. p.n.e. rozpoczął się proces ich mieszania z Celtami, którzy przybyli na Półwysep Iberyjski z terytorium dzisiejszej Francji przez przełęcze w Pirenejach.

PAP/jp

Czytaj także

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 05:46
- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piramida Dżesera mogła zostać zbudowana przy użyciu unikalnego systemu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:39
Najstarszą ze sławnych piramid Egiptu prawdopodobnie zbudowano – twierdzi zespół badaczy pod kierunkiem dr. Xaviera Landreau z Paleotechnic Institute w Paryżu – przy wykorzystaniu technologii hydraulicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia: rzadkie odkrycie na mozaice sprzed 1800 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 05:40
W Alentejo, regionie środkowej Portugalii, archeolodzy natrafili na mozaikę z wizerunkiem walczących centaurów, mitologicznych stworów – podali portugalscy archeolodzy cytowani przez telewizję RTP. To pierwsze takie znalezisko na Półwyspie Iberyjskim.
rozwiń zwiń