Historia

Piramida Dżesera mogła zostać zbudowana przy użyciu unikalnego systemu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:39
Najstarszą ze sławnych piramid Egiptu prawdopodobnie zbudowano – twierdzi zespół badaczy pod kierunkiem dr. Xaviera Landreau z Paleotechnic Institute w Paryżu – przy wykorzystaniu technologii hydraulicznej.
Piramida Dżesera w Egipcie
Piramida Dżesera w Egipcie Foto: Shutterstock

Czym jest piramida Dżesera?

Piramida ta znajduje się w Sakkarze, położonej na południe od Kairu i na zachód od Memfis, i wchodzi w skład najdawniejszej egipskiej nekropolii, miejsca pochówku władców i dostojników najstarszych dynastii.

– Dżeser był jednym z najsłynniejszych faraonów starożytnego Egiptu, jego lata panowania to sam początek trzeciej dynastii, około 2650 r. p.n.e. – opowiadał w Polskim Radiu prof. Karol Myśliwiec, archeolog i egiptolog, autor monografii "W cieniu Dżesera". – Genialny i legendarny architekt Imhotep zbudował dla niego piramidę, która jest w ogóle pierwszą piramidą na świecie i która w pierwotnym zamiarze wcale piramidą być nie miała.

Jak tłumaczył badacz, Imhotep pierwotnie planował swoją budowlę jako inny, skromniejszy niż piramida rodzaj grobowca: mastabę.

– Ponieważ w trakcie jej budowy okazało się, że kamień sprawdza się nawet do dużych wysokości, wobec tego zaczęto rozszerzać tę mastabę. I wyszła piramida, tak zwana schodkowa, która stała się miejscem pochówku faraona.

Jak wznoszono piramidę? Nowa hipoteza

Dokładna metoda budowy piramidy Dżesera pozostaje wciąż niejasna.

Nowe wyjaśnienie tej kwestii zaproponował właśnie zespół dr. Xaviera Landreau z francuskiego CEA Paleotechnic Institute i kilku innych instytucji. Autorzy nowej interdyscyplinarnej analizy zasugerowali, że pobliska budowla Gisr el-Mudir, znana również jako Wielka Zagroda, mogła pełnić funkcję "tamy kontrolnej" do zatrzymywania wody i osadów. Ponadto komory wykopane w ziemi na zewnątrz piramidy mogły służyć do uzdatniania wody, pozwalając na osadzanie się zanieczyszczeń podczas przepływu wody przez każdą kolejną komorę.

Woda mogła następnie wpływać do dwóch szybów znajdujących się wewnątrz samej piramidy, gdzie prawdopodobnie służyła do podnoszenia i opuszczania pływaka używanego do przenoszenia kamiennych elementów budowlanych.

***

Czytaj także:

***

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób woda mogła przepływać przez szyby, a także ile wody było dostępnej na tym terenie w owych czasach.

Autorzy nowego badania sugerują, że nawet jeśli przy budowie piramidy prawdopodobnie stosowano równocześnie inne metody budowy – takie jak rampy – hydrauliczny system podnoszenia mógł być używany do wspomagania budowy gdy było wystarczająco dużo wody.

PAP/jp

Czytaj także

"Upały do 60 stopni Celsjusza w słońcu". Gorące lata w dawnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2024 08:15
Pod koniec XVII wieku "ziemia została spalona przez gwałtowny żar słońca". W rekordowym lipcu 1921 roku Kraków był "w piekle upałów". Tym, co łączy relacje z przeszłości o wysokich letnich temperaturach z newsami o upałach 2024 roku, może być jedno: alarmujący, gorączkowy, czasem i apokaliptyczny ton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chyba mamy skarb". Nurkowie odkryli w Bałtyku wrak pełen butelek szampana i wody mineralnej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 05:40
Nurkowie z Trójmiasta odnaleźli na dnie Bałtyku wrak XIX-wiecznego żaglowca wypełniony około setką butelek szampana i wody mineralnej. Szef ekspedycji szacuje, że jednostka mogła zatonąć w okolicy Szwecji między 1850 a 1876 rokiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oppenheimer pochodził ze Szprotawy? W tym mieście natrafiono na zaskakujący trop

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:40
Jak się właśnie okazało, w historii wynalazków zapisały się przynajmniej dwie osoby, które nosiły nazwisko Oppenheimer. Obok amerykańskiego fizyka Juliusa Roberta Oppenheimera, zwanego ojcem bomby atomowej, był również inny odkrywca: Julius Oppenheimer ze Szprotawy.
rozwiń zwiń