Historia

Nagasaki zrównane z ziemią. 79. rocznica zrzucenia bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 05:45
O 11.01 czasu miejscowego nad japońskim miastem eksplodowała druga bomba atomowa, zrzucona z amerykańskiego bombowca B-29 Bock's Car. Był 9 sierpnia 1945 roku.
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki.  PAPEPANAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki. PAP/EPA/NAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM

6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później, 9 sierpnia, nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki.

Ze względu na rozmiary bombę nazwano "Fat Man", ważyła bowiem 4 i pół tony, miała ponad 3 metry długości i średnicę półtora metra. Była znacznie większa niż bomba "Little Boy", zrzucona na Hiroszimę.

W Nagasaki zginęły na miejscu 74 tysiące mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.

Decyzje o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki podjął 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.

- Truman zawsze twierdził, że zrzucenie tych dwóch bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki oszczędziło Amerykanom wielu ofiar. Uważał, że gdyby Amerykanie musieli dokonać inwazji lądowej na wyspy japońskie, niewątpliwie kosztowałoby to życie wielu tysięcy ludzi - mówi biograf amerykańskich prezydentów, Longin Pastusiak.

Posłuchaj
29:44 harry truman_sylwetka.mp3 Sylwetka Harry'ego Trumana - 33. prezydenta Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnego za zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Fragmenty archiwalnych nagrań przemówień Trumana.

Wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nową erę w dziejach świata, erę atomową. Już cztery lata później do "klubu atomowego" dołączył Związek Radziecki.

Posłuchaj
09:53 rywalizacja atomowa z ameryką.mp3 Rywalizacja atomowa z Ameryką. Radzieckie badania w dziedzinie broni atomowej i bomby wodorowej. Rozwój programu rakietowego po śmierci Józefa Stalina.

 

p

mk/wmkor

Czytaj także

Amerykańskie bomby czy sowieckie bagnety? Co zmusiło Japonię do kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 01:00
Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, generałowie amerykańscy chcieli walczyć dalej. Ku zaskoczeniu cesarz Japonii Hirohito, wbrew konstytucyjnym uprawnieniom, ogłosił kapitulację swego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atomowe piekło w Hiroszimie miało zmusić Japonię do kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 05:53
Decyzję o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie podjął Harry Truman, 33. prezydent Stanów Zjednoczonych. Tłumaczył, że zrzucenie bomby było jedynym rozwiązaniem, aby zakończyć konflikt z Japonią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Światło silniejsze od słońca". Relacja polskiego zakonnika, który przeżył atak atomowy na Nagasaki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 05:45
–  Ponieważ wcześniej była syrena i nalot się skończył, myśleliśmy, że już nie będzie zagrożenia. Zaczęliśmy dalej pracować. Nagle powstał straszny wiatr – mówił w 1957 roku przed mikrofonem Radia Wolna Europa o. Mieczysław Mirochna, współpracownik św. Maksymiliana Kolbego, wspominając zniszczenie Nagasaki przez bombę atomową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Oppenheimer miał osobiście przeprosić ofiarę ataku na Hiroszimę

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 05:40
Fizyk Robert Oppenheimer, zwany "ojcem bomby atomowej", miał podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami w USA w 1964 roku osobiście przeprosić osobę, która przeżyła atak atomowy na Hiroszimę – podała japońska agencja Kyodo.
rozwiń zwiń