Historia

Atomowe piekło w Hiroszimie miało zmusić Japonię do kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 05:53
Decyzję o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie podjął Harry Truman, 33. prezydent Stanów Zjednoczonych. Tłumaczył, że zrzucenie bomby było jedynym rozwiązaniem, aby zakończyć konflikt z Japonią.
Hiroszima po ataku nuklearnym, źr. Wikimedia Commonsdp
Hiroszima po ataku nuklearnym, źr. Wikimedia Commons/dpFoto: źr. Wikimedia Commons/dp

O godzinie 8.15 rano 6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę.

Na japońskie miasto spadła z wysokości 9470 metrów bomba uranowa, nazwana "Little Boy". Eksplozja nastąpiła na wysokości 580 metrów nad centrum miasta. W ciągu kilku sekund zginęło blisko 80 tysięcy mieszkańców miasta. W temperaturze 3500 stopni Celsjusza przez kilka godzin wybuchały kolejne pożary.

Rozmiary katastrofy do dziś nie są znane, gdyż raporty japońskie, amerykańskie i Czerwonego Krzyża zawierają ogromne rozbieżności. Zostało zniszczonych blisko 90 procent budynków. Wiadomo, że liczba ofiar sięga 250 tysięcy w samej Hiroszimie. Wiele osób popełniło samobójstwo, nie mogąc znieść skutków choroby popromiennej.

Trzy dni po wybuchu w Hiroszimie Amerykanie zrzucili kolejną bombę atomową. 9 sierpnia nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki. Pocisk był znacznie większy niż bomba "Little Boy", zrzucona na Hiroszimę.

W Nagasaki zginęły 74 tysiące mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.

Posłuchaj
33:59 sylwetka harryego trumana.mp3 Sylwetka Harry'ego Trumana – fragmenty archiwalnych nagrań przemówień 33. prezydenta Stanów Zjednoczonych. (PR)

 Dyspozycję o użyciu broni atomowej przeciwko Cesarstwu Japońskiemu wydał 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.

- Truman zawsze twierdził, że użycie tych dwóch bomb atomowych, na Hiroszimę i Nagasaki oszczędziło Amerykanom wielu ofiar. Uważał, że gdyby Amerykanie musieli dokonać inwazji lądowej na wyspy japońskie, niewątpliwie kosztowałoby to życie wielu tysięcy ludzi - mówił biograf amerykańskich prezydentów, Longin Pastusiak.

Wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nową erę w dziejach świata, erę atomową. Już cztery lata później do "klubu" atomowego dołączył Związek Radziecki.

p

mk

Czytaj także

Poczdam 1945. Stalin, Truman i Churchill dzielą Europę

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 05:40
- Poczdam to było przypieczętowanie zwycięstwa Stalina w wojnie, moment największego triumfu Związku Sowieckiego w jego całej historii - stwierdził profesor Paweł Wieczorkiewicz, komentując obrady Wielkiej Trójki w Poczdamie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atomowa rywalizacja Sowietów z Amerykanami

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 06:00
- Wybuch amerykańskiej bomby atomowej nad japońskimi miastami był dla Stalina politycznym szokiem. Wbrew temu co twierdzą jego hagiografowie, fakt ten głęboko go poruszył - mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plan Marshalla. Pomoc dla zrujnowanej Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 05:40
Państwa, które odniosły olbrzymie straty w wyniku II wojny światowej, otrzymały 13,5 miliarda dolarów. Polska, podobnie jak inne państwa podporządkowane ZSRR, ze względu na stanowisko Moskwy, nie mogła skorzystać z tych pieniędzy.
rozwiń zwiń