Jego zdaniem tematy związane z Państwem Podziemnym są stosunkowe rzadko poruszane, a historykom łatwiej zajmować się czynem zbrojnym Polaków w czasie okupacji niż aspektem organizacyjnym.
- Walka była bardzo ważna, ale rzeczą zdumiewającą, ewenementem w Europie była próba doprowadzenia tego, żeby państwo przetrwało w swoich strukturach – poinformował dr Janusz Baster.
W Programie Drugim Polskiego Radia tłumaczył, że było to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podlegające Rządowi RP na uchodźstwie. Dążono do tego, żeby wtedy, gdy dojdzie do zakończenia wojny, strona polska weszła z programami, ludźmi i wykształconymi kadrami przygotowanymi do rządzenia w nowej rzeczywistości.
Zobacz serwis specjalny - II wojna światowa >>>
Grzegorz Jeżowski, z Muzeum Historii miasta Krakowa, przypominał o zamachach na niemieckich dowódców w tym mieście, które nie doszły do skutku. Wskazywał na niski stopień znajomości historii w szczególności przez młode pokolenie.
Dodał, że dużo wiedzy dostarczają terenowe gry historyczne powiązane z historią okupacji.
Dr Janusz Baster mówił, że małe są szanse na to, by w szkole więcej mówiono o Państwie Podziemnym, gdyż coraz mniej jest zajęć z historii.
Program poprowadził Marcin Majchrowski.