Historia

Powietrzna masakra lotników RAF-u

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 06:00
W bombardowaniu Niemiec brały udział głównie samoloty RAF Bomber Command. Średnia wieku ich załóg wynosiła 22 lata, najmłodsi mieli zaledwie 18 lat.
Audio
  • Rozmowa Tadeusza Mieleszki (Jerzego Kaniewicza) z kapitanem nawigatorem Adamem Szajdzickim o losach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii (09.01.1988 r.)
  • Rozmowa Edwarda Chudzyńskiego - sprawozdawcy Rozgłośni Polskiej RWE - z polskimi lotnikami, uczestnikami walk powietrznych podczas II wojny światowej (05.09.1970 r.)
  • Reportaż Bronisława Piekarskiego, byłego korespondenta wojennego, opracowany na podstawie relacji polskich lotników dywizjonów bombowych, biorących udział w nalotach na III Rzeszę (04.04.1971 r.)
Bombowiec Avro Lancaster nad płonącym Hamburgiem. Foto: wikipediadomena publiczna
Bombowiec Avro Lancaster nad płonącym Hamburgiem. Foto: wikipedia/domena publiczna

30 marca 1944 roku zestrzelono 95 spośród 795 brytyjskich bombowców, które brały udział w nalocie na Norymbergę. W wyniku tej akcji zginęło 545 lotników, a 152 dostało się do niewoli. Była to największa strata RAF Bomber Command w czasie jednego nalotu podczas II wojny światowej.
RAF Bomber Command (RAF BC) podlegały dywizjony bombowe RAF w latach 1936-1968, m.in. cztery polskie dywizjony (300, 301, 304 i 305). Podczas II wojny światowej samoloty RAF BC dokonały poważnych zniszczeń infrastruktury przemysłowej III Rzeszy.

Naloty alianckie na Niemcy

Po niemieckich atakach bombowych na brytyjskie miasta, m.in. Londyn i Coventry, siły powietrzne aliantów przystąpiły do realizowania planu zaproponowanego przez Arthura Harrisa, dowódcy RAF Bomber Command. Uważał on, że konieczne jest złamanie niemieckiego potencjału przemysłowego i ludzkiego, zniszczenie sieci transportowej i osłabienie morale ludności w Niemczech. Przystąpiono zatem do nalotów dywanowych, których największe nasilenie nastąpiło w roku 1944.

Unikalne archiwalne dźwięki w serwisie - Radia Wolności >>>
Samoloty RAF BC bombardowały, głównie nocami. Celem ataku były wszystkie większe niemieckie miasta jak Berlin, Hamburg czy Kolonia. Pierwszym nalotem dywanowym brytyjskich sił powietrznych był nalot na Lubekę (28 marca 1942 r.). Jednym z najtragiczniejszych w skutkach - zbombardowanie Drezna (noc z 13 na 14 lutego 1945 r.). Spowodowało ono śmierć ok. 25-30 tysięcy ludzi - mieszkańców i uchodźców, a olbrzymia część miasta została zniszczona.
Według danych aliantów na skutek prowadzonych przez RAF nalotów ucierpiała bezpośrednio ⅓ ludności Niemiec, około 14 mln. ludzi straciło majątek, ponad 20 mln. zostało na jakiś czas pozbawionych elektryczności, gazu lub wody, 5 mln. musiało się ewakuować. Zniszczeniu uległa jedna czwarta mieszkań. Zginęło od 305 do 600 tysięcy cywili.

Polskie Siły Powietrzne

Wśród atakujących samolotów znajdowały się również polskie bombowce. Brały one udział w większości wypraw, które odbyły się w czasie ofensywy powietrznej państw sprzymierzonych przeciw strategicznym ośrodkom hitlerowskich.
Jak mówił na antenie Rozgłośni Polskiej RWE były korespondent wojenny Bronisław Piekarski: – naloty bombowców z biało czerwoną szachownicą na Hamburg, Bremę, Lubekę, Hamm i Essen były odwetem polskich skrzydeł za zniszczenia spowodowane w Polsce w zaraniu wojny przez hitlerowską Luftwaffe i za okupację kraju.

Zobacz serwis specjalny - II wojna światowa >>>

Powietrzna bitwa

Od listopada 1943 do marca 1944 roku trwała powietrzna bitwa o Berlin. Celem brytyjskich nalotów były równocześnie inne niemieckie miasta, chodziło bowiem o zapobieżenia koncentracji niemieckich myśliwców nad stolicą Rzeszy.
Lotnictwo brytyjskie było w stanie każdej nocy wysłać do ataku ponad 800 bombowców dalekiego zasięgu wyposażonych w coraz nowocześniejsze urządzenia nawigacyjne. Mimo to w trakcie nalotów zniszczeniu uległy 1047 bombowce RAF, 1682 dalszych uległo uszkodzeniom, a życie straciło (lub trafiło do niewoli) ponad 7000 członków załóg. Najbardziej dotkliwe straty poniesiono podczas nalotu na Norymbergę, 30 marca 1944 roku. Tej nocy Niemcy zestrzelili 95 i uszkodzili 71 z ogólnej liczby 795 bombowców biorących udział w akcji. Spowodowało to wstrzymanie na jakiś czas większych operacji bombowych nad terytorium III Rzeszy.

mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA lotnictwo
Czytaj także

Polscy piloci obronili Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 00:00
W trakcie podniebnej bitwy o Anglię podczas II wojny światowej nasi piloci zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, a 36 uszkodzili.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad tysiąc samolotów szturmuje Londyn

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 06:00
- Jeżeli oni atakują nasze miasta, to my wymażemy ich miasta z powierzchni ziemi – tak Hitler w przemówieniu z 4 września 1940 roku zapowiadał zmasowany atak powietrzny na Wielką Brytanię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na III Rzeszę spadło ponad 1,5 mln ton bomb

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 09:00
Naloty alianckie na Niemcy kojarzą się przede wszystkim ze zniszczeniem Drezna w lutym 1945 roku. Tymczasem był to jeden z ostatnich akordów wojny powietrznej jaką alianci zaczęli intensywnie prowadzić od marca 1942 roku.
rozwiń zwiń