Historia

Jan Nowak-Jeziorański, kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 07:00
W nocy z 2 na 3 października 1914 roku w Berlinie urodził się Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy", który dotarł do stolicy jako ostatni emisariusz przed wybuchem Powstania Warszawskiego, a w przeddzień kapitulacji, działając z rozkazu komendanta AK gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego wyruszył do Londynu, wywożąc setki dokumentów i zdjęć.
Audio
  • Jan Nowak-Jeziorański wspomina dzieciństwo, biedę, która towarzyszyła jego matce i bratu oraz studia w Poznaniu. (PR, 2005)
  • Jan Nowak-Jeziorański wspomina czas, gdy po studiach w sierpniu 1939 r. wrócił do Warszawy. Zaczął współpracę z podziemnymi strukturami Związku Walki Zbrojnej. Mówi o polskich wadach i o tym, czym różnią się Polacy od innych Europejczyków. (PR, 2005)
  • Jan Nowak Jeziorański wspomina rok 1943, gdy po raz pierwszy dotarł do Londynu, spotkanie ze Stanisławem Mikołajczykiem i brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Anthony Edenem oraz premierem Winstonem Churchillem. Opowiada, jak poznał swoją żonę, o ich we wrześniu 1944 r. w Warszawie. (PR, 2005)
  • Jan Nowak-Jeziorański wspomina okres, gdy był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Fragmenty nagrań archiwalnych, m.in.Nowak-Jeziorański inauguruje nadawanie Radia Wolna Europa z 3 maja 1952. (PR, 2005)
  • Jan Nowak-Jeziorański mówi o wpływie, jaki RWE miało dla odzyskania w Polsce niepodległości. Fr. archiwalnego przemówienia Nowaka w grudniu 1970 po pacyfikacji robotników stoczni na Wybrzeżu. (PR, 2005)
  • Jan Nowak-Jeziorański o roli autorytetów i więzi pokoleniowej, o polskiej demokracji i służbie ojczyźnie jako najważniejszym życiowym spełnieniu. (PR, 2005)
  • Ostatnia rozmowa z Polskim Radiem, kilka dni przez śmiercią - Jan Nowak-Jeziorański mówi o powrocie do Polski. Fr. przemówienia Nowaka-Jeziorańskiego z uroczystości 50-lecie RWE. (PR, 2005)
Jan Nowak-Jeziorański, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1976
Jan Nowak-Jeziorański, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1976 Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

3 października mija 99. rocznica urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego, właśc. Zdzisław Antoni Jeziorański – żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, kuriera i emisariusza Komendy AK i Rządu RP w Londynie. Po wojnie (od 1952 roku do 1973) dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium.
Posłuchaj rozmowy, jaką w ostatnich dniach życia w styczniu 2005 roku Jan Nowak-Jeziorański (zmarł 20 stycznia) przeprowadził z Anną Arwaniti z radiowej Jedynki. Jan Nowak-Jeziorański wspomina swoje dzieciństwo, studia w Poznaniu, pierwsze lata II wojny światowej, włączenie się w działalność Związku Walki Zbrojnej, przemianowanej w 1942 roku w Armie Krajową. Jako kurier AK z pierwszą misją do Londynu Jeziorański wyruszył w 1943 roku. Spotkał się m.in. z przedstawicielami rządu polskiego i władz angielskich, w tym z premierem Winstonem Churchillem.
Na swoją legendę zapracował w czasie Powstania Warszawskiego. W lipcu 1944 roku Anglicy przetransportowali go do Polski w pobliże Tarnowa, skąd dotarł do Warszawy jako ostatni emisariusz przed wybuchem Powstania Warszawskiego, a w przeddzień kapitulacji, działając z rozkazu komendanta AK gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego wyruszył do Londynu, wywożąc setki dokumentów i zdjęć. Jako emisariusz Armii Krajowej zyskał sobie przydomek "kurier z Warszawy”.
Posłuchaj rozmowy, w której Jan Nowak-Jeziorański opowiada o Powstaniu Warszawskim i swoim ślubie na początku września 1944 roku.
Po wojnie został na Zachodzie, mieszkał w Londynie, Monachium i Waszyngtonie. W latach 1948–1951 pracował w redakcji polskiej rozgłośni BBC. Jego działalność w Wielkiej Brytanii pomogła w uświadomieniu zachodniej opinii publicznej o skali zbrodni hitlerowskich na terenie Polski. Pod koniec 1951 roku podjął się kierowania Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, która rozpoczęła nadawanie 3 maja 1952 roku. Był jej dyrektorem do 1973 r. Po raz pierwszy po wojnie przyjechał do Polski w sierpniu 1989 na zaproszenie Lecha Wałęsy. Potem już regularnie odwiedzał kraj, aż zamieszkał w Polsce na stałe w 2002 r.
Posłuchaj, co Jan Nowak-Jeziorański opowiadał o powrocie do Polski i o możliwości zamieszkania w Warszawie.

Posłuchaj 8163 minut rozmów, wywiadów, felietonów Jana Nowaka-Jeziorańskiego wyemitowanych na antenie Radia Wolna Europa.
Zobacz nasz serwis radia wolności.polskieradio.pl.
Serwis udostępnia tysiące archiwalnych audycji spoza żelaznej kurtyny: RWE, BBC, Radia France Internationale. Te audycje były jedynym głosem prawdy, który przebijał się do Kraju przez warkot zagłuszarek. Władze wszelkimi środkami próbowały ograniczać dostęp do informacji bez cenzury. Za słuchanie "wrażych rozgłośni” groziły represje, od wyrzucania z pracy czy studiów, po zesłania do obozów pracy i kary więzienia. Do rangi symbolu urasta fakt, iż w trakcie poznańskiego Czerwca 56 robotnicy starali się zniszczyć urządzenia zagłuszające. Polskie Radio wykonało cyfryzację tysięcy archiwalnych taśm, zgromadzonych w Narodowym Archiwum Cyfrowym.