Ekspozycję można zwiedzać do 6 grudnia 2015 w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie na ulicy Dobrej 56/66. Wystawa opowiada o przemianach demograficznych, urbanistyce, architekturze, higienie i narodzinach kultury konsumpcyjnej i masowej, jakie zachodziły na terenach największych ośrodków miejskich wszystkich trzech zaborów.
- Największa rewolucja w dziejach naszej cywilizacji ostatnich stuleci to rewolucja przemysłowa. Wiąże się ona nie tylko z pojawieniem się przemysłu fabrycznego. Jej rewolucyjność polega też na zmianie trybu życia większości ludzi. Naturalnym środowiskiem stało się dla nich miasto, w miejsce dotychczas dominującego środowiska jakim była wieś. Właśnie ta przemiana jest jednym z najważniejszych elementów rewolucji przemysłowej. I to przejście pokazujemy na wystawie – ukazując, jak wraz z nim zmieniali się ludzie – powiedział autor scenariusza i komisarz wystawy prof. Michał Kopczyński.
Wystawa opowiada również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast oraz dramatycznych wydarzeniach rewolucji 1905 roku.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg wykładów i warsztatów, których szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie www.muzhp.pl