Temat tegorocznego konkursu: „Rok 1989: Koniec, Przełom, Początek…?”
Na konkurs mogą być nadsyłane wyłącznie prace oryginalne, oparte na samodzielnie zebranych materiałach, które wcześniej nie były publikowane. Chodzi o to, aby uczniowie do których adresowany jest konkurs, samodzielnie pozyskiwali materiał źródłowy. Rozmawiali ze świadkami epoki i przeprowadzali kwerendy archiwalne. W pracy nad zebranymi źródłami niezwykle ważna jest krytyczna i obiektywna ocena materiału.
Prace mogą mieć różną formę, jak: opracowany zbiór dokumentów, dziennik czy wspomnienie; uzyskana przez autora i opracowana relacja świadka lub świadków historii; zbiór zdjęć z autorskim opisem i komentarzem; film, audycja radiowa czy prezentacja multimedialna wykorzystujące źródła; dopuszczalne są również inne formy (oprócz czysto plastycznych). Praca może być podejmowana indywidualnie bądź w grupie do 6 osób.
Idea „Historii Bliskiej”, która od lat upowszechniana jest przez Ośrodek KARTA, polega na patrzeniu i opisywaniu historii XX wieku z perspektywy przeżyć jednostek i niewielkich społeczności. W ciągu 12 lat trwania konkursu młodzi ludzie z całej Polski, pod opieką swoich nauczycieli, odkryli i uwiecznili tysiące fascynujących historii i wydarzeń z tragicznego XX wieku. Między innymi przedstawiali polską codzienność lat stalinizmu, relacje pomiędzy władzą, a obywatelem, odkrywali historię swoich „małych ojczyzn”, opisywali życie religijne w PRL, czy też „spierali się” o pomniki, cmentarze i patronów.
Temat tegorocznego konkursu „Rok 1989: Koniec, Przełom, Początek…?” nawiązuje do przypadającej w 2009 roku dwudziestej rocznicy… no właśnie. Jak nazwać to co wydarzyło się w Polsce i Europie środkowo – wschodniej w 1989 roku? Upadały komunistyczne reżimy, tworzyły się podstawy demokracji. W każdym kraju proces zmian przebiegał inaczej. Dla uczestników konkursu, młodych ludzi, może to być fascynujący temat, dzięki któremu będą mogli „odkryć” czasy w których się rodzili.
„Po euforii roku 1989 – piszą organizatorzy konkursu- przyszedł czas wielkich zmian, nadziei, ale i wielkich trudności z przechodzeniem do odmiennego systemu politycznego i gospodarki rynkowej. Ceną transformacji była inflacja, bezrobocie, upadek przedsiębiorstw. Równocześnie nowy porządek ustrojowy wielu ludzi skłonił do aktywności, wzięcia odpowiedzialności za własny los, wyzwolił ich energię, wzmocnił przedsiębiorczość. Pokazał także sens uczestnictwa, a zarazem współodpowiedzialności w życiu społecznym i politycznym. Nadał na nowo znaczenia słowom: obywatel, samorząd, stowarzyszenie, prawa człowieka, Europa…
Termin nadsyłania prac upływa 3 marca 2009.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty 8 czerwca 2009, kiedy to nastąpi ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Pula nagród dla uczniów i wspierających nauczycieli wynosi 60 000 zł. Oddzielnie nagradzane będą również zdjęcia dokumentujące pracę badawczą w czasie realizacji projektu.
Nadesłane prace dopełnią kolekcję „Historii Bliskiej” w Ośrodku KARTA, dostępną dla zainteresowanych badaczy i wydawców. Przewidywana jest prezentacja prac lub ich fragmentów w internecie oraz mediach ogólnokrajowych i lokalnych.
(P.D)
Szczegółowe informacje i pełny regulamin konkursu na stronie www.historiabliska.pl