Lublin przygotowuje się do obchodów 440-lecia podpisania Unii Polsko - Litewskiej. Przy okazji powraca pytanie gdzie dokument został podpisany i zaprzysiężony.
Historycy nie mają wątpliwości, że na lubelskim Zamku, gdzie od grudnia1568 roku urzędował król Zygmunt August - mówi Grażyna Jakimińska z Muzuem Lubelskiego.
Drugim miejscem związanym z Unią jest klasztor dominikanów. Według zakonnego przekazu do podpisania Unii mogło dojść właśnie tam - wyjaśnia przeor klasztoru o. Robert Głubisz.
I na Zamku i u dominikanów zaplanowano imprezy związany z obchodami podpisania Unii Lubelskiej. Trzecim miejscem jest Plac Litewski, który swoją nazwę otrzymał jednak dopiero w latach 30. XIX wieku.
Unia Lubelska zawarta została pomiędzy Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim na Sejmie w Lublinie. Była to unia realna. Została przyjęta 28 czerwca, a podpisana 1 lipca 1569 roku. Król Zygmunt August podpisał ją 4 lipca 1569. W jej wyniku powstało państwo zwane Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wspólny był monarcha,, sejm, waluta i polityka zagraniczna. Odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo. W chwili zawarcia unii terytorium Rzeczypospolitej wynosiło około 800 tysięcy kilometrów kwadratowych.
M. Grydniewska/lublin/buch/pd