Historia

Baranki pokolenia Kolumbów

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2009 13:23
Co robiły maluchy w Wielkanoc w latach 30. XX wieku?

Jakie zwyczaje i obrzędy towarzyszyły maluchom w czasie Świąt Wielkanocnych w dwudziestoleciu międzywojennym? Odpowiedź poznają ci, którzy skorzystają z warsztatów Muzeum Powstania Warszawskiego w Sobotę Wielkanocną.

Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego powiedziała, że z okazji Świąt Wielkanocnych w Wielką Sobotę najmłodsi będą mogli skorzystać z warsztatów w Sali Małego Powstańca. Dzieci w wieku 5-10 lat będą mogły zapoznać się ze zwyczajami i obrzędami, które towarzyszyły ich rówieśnikom w dwudziestoleciu międzywojennym. Rówieśnikom, kórzy później tworzyli pokolenie Kolumbów, z których część uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Podczas warsztatów organizatorzy będą starali się wytłumaczyć dzieciom jakie są symbole Wielkanocy i jakie jest ich znaczenie na polskim stole. Głównym punktem warsztatów będzie wykonanie przez dzieci baranka z bibuły i papieru. Wzór baranka będzie pochodzić z pisma dla dzieci "Płomyczek" z drugiej połowy lat 30. Wykonane baranki dzieci będą później mogły zabrać do domu i postawić na stole wielkanocnym. Warsztatom będzie towarzyszyć wykład na temat symboli i zwyczajów wielkanocnych.

Wstęp na warsztaty plastyczne jest wolny, muzeum jednak prosi o wcześniejszą rezerwację pod numerem (022) 539 79 74

(PAP/pepe)

Czytaj także

Sprawdź, które jajka jeść a których nie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 16:34
Jakie jaja wybrać, by były smaczne, zdrowe i dobrej jakości? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaczenia i numer na skorupce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragiczne skutki świątecznego obżarstwa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 14:29
Wielkanoc w historii bywała tragiczna w skutkach. Kronikarze podają, że w połowie XIV wieku piastowski książę śląski Bolko III, zmarł po zbyt obfitym śniadaniu wielkanocnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gigantyczne jajo na warszawskiej Pradze

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 15:58
Największa w Polsce ponad 3 metrowa pisanka stanęła na na skwerze przy ulicy Floriańskiej na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń