Historia

Brawurowa ucieczka

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2009 08:00
Ucieczka ORP Orzeł była jednym z pretekstów do zajęcia przez Sowietów Estonii.
Audio
ORP Orzeł w bazie Rosyth w Wielkiej Brytanii, początek 1940 roku
ORP "Orzeł" w bazie Rosyth w Wielkiej Brytanii, początek 1940 rokuFoto: NAC - domena publiczna

W nocy z 17 na 18 września 1939 roku jednostka, internowana przez działające pod naciskiem Niemiec władze Estonii, brawurowo opuściła nadbałtycką stolicę.

We wrześniu 1939 roku załoga "Orła" otrzymała zadanie patrolowania południowej części Bałtyku. 15 września okręt wpłynął do neutralnego portu w Tallinie. Na pokładzie znajdowało się 62 marynarzy, w tym 5 oficerów.


Jednym z członków załogi był porucznik Stanisław Pierzchlewski, którego relacja nagrana w czasie wojny zachowała się w archiwach Radia Wolna Europa. Nagranie jest tym cenniejsze, że ogromna większość marynarzy z "Orła" zginęła na jego pokładzie w 1940 roku. Pierzchlewski opowiada o przybyciu do Talina i podstępnym unieruchomieniu okrętu.


W nocy z 17 na 18 września polscy marynarze obezwładnili wartowników, przecięli cumy i "Orzeł" rozpoczął ucieczkę z portu w Tallinie. Po blisko miesiącu okręt dotarł do Anglii.

"Orzeł" służył jeszcze ponad siedem miesięcy. Na początku czerwca 1940 roku został zatopiony w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach w okolicach cieśniny Skagerrak. Stanisław Pierzchlewski zginął ponad trzy lata później na polskim niszczycielu ORP Orkan.

Ucieczka "Orła" została wykorzystana propagandowo przez sowietów, którzy oskarżyli Estonię o ułatwienie ucieczki. 27 września zatoną radziecki statek "Metallist" Następnego dnia miano ostrzelać statek „Pionier”. Incydenty zostały wykorzystane do zajęcia Estonii, która według ZSRS nie potrafiła sama „chronić swoich wód terytorialnych” Już po wojnie okazało się, że ataki na „Metalista” i „Pioniera” zostały przeprowadzone przez sowiecki okręt podwodny.

IAR/leo/dok./pd

Czytaj także

Bohaterom spod Wizny

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2009 11:00
Ta bitwa jest symbolem polskiej obrony w 1939 roku. W historii, kulturze i literaturze wymienia się ją, jako „polskie Termopile”.
rozwiń zwiń