Historia

Długi marsz

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2010 06:00
Jedli węże i trawę. Przez sześć i pół tysiąca kilometrów uciekali z sowieckiego piekła.

We wrześniu 1939 roku Witold Gliński razem z rodzicami został wywieziony w głąb ZSRS. Wyrok sowieckiego sądu brzmiał dramatycznie: 25 lat ciężkich robót. Dla 17- letniego chłopaka to niemal jak kara śmierci. Gliński trafił do łagru w Jakucji. Wiosną 1941 roku razem z sześcioma towarzyszami niedoli postanowił uciec. Przez blisko rok uciekinierzy przemierzali sowieckie imperium, aby po przejściu Himalajów dotrzeć do Indii.  Cała trasa ucieczki liczyła około 6, 5 tys. km. Marsz przeżyło czterech uciekinierów. Gliński trafił do Anglii, gdzie wstąpił do Polskiej Armii. Walczył w Normandii, po wojnie osiadł w Kornwalii, gdzie mieszka do dziś. 

Wielka mistyfikacja

Ucieczkę z sowieckiego łagru opisał w 1955 roku w wydanej w Wielkiej Brytanii książce "Długi marsz" Sławomir Rawicz. Oficer z armii Andersa twierdził, że to on przewodził uciekinierom. W 2006 roku okazało się, że w czasie ucieczki Rawicz przebywał w łagrze, który opuścił dopiero na mocy amnestii. Po ucieczce i dotarciu do Polskiej Armii, Gliński był przez wiele godzin przesłuchiwany i zapewne na podstawie raportu, który wtedy powstał, Rawicz napisał swój bestseller. "Długi marsz" został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków.

Upamiętnić ucieczkę

 

''  

Rzeka Lena w Jakucji. źr. wikipedia.

 

Trzej studenci z Łodzi Filip Drożdż, Tomasz Grzywaczewski i Bartosz Malinowski postanowili ruszyć w półroczną wyprawę śladami uciekinierów z sowieckiego łagru w Jakucji. Chcą promować nowoczesny patriotyzm, a przy okazji przeżyją przygodę swojego życia.


Podróżnicy chcą spopularyzować w naszym kraju historię ucieczki i oddać sprawiedliwość Witoldowi Glińskiemu. To najbardziej epicka ucieczka w historii mówią Bartosz Malinowski i Tomasz Grzywaczewski.


Łódzcy studenci część podróży odbędą pieszo, część pokonają płynąc rzeką Leną. Przez Mongolię chcą przejechać konno, a przez Chiny, Tybet i Himalaje - na rowerach.

Studenci chcą pokazać młodm ludziom pokazać, że patriotyzm może być modny i fascynujący.
Mieszkający w Anglii Witold Gliński kibicuje i doradza podróżnikom.

 

Aleksandra Tycner/Piotr Paszkowski/pd

Czytaj także

Tajemnice Herlinga - Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 11:00
Co kryje archiwum Gustawa Herlinga - Grudzińskiego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacje z niezwykłej wyprawy na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 11:58
Polscy podróżnicy wyruszyli na niezwykłą wyprawę z Jakucka do Kalkuty. Zmierzą się z trasą, którą w 1941 r. przebył wraz z towarzyszami uciekający z sowieckiego łagru Witold Gliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sieroty z Tengeru

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 09:20
Losy polskich dzieci deportowanych w głąb ZSRS i ich tułaczkę przedstawiła Lynne Taylor w książce "Polskie sieroty z Tengeru".
rozwiń zwiń