Historia

Włoski mafioso żyje?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 10:00
Ekshumowano szczątki legendarnego bandyty.

Władze na Sycylii dokonały ekshumacji szczątków legendarnego sycylijskiego bandyty Salvatore Giuliano, który wraz ze swoim gangiem dokonywał zuchwałych napadów i terroryzował sycylijskie wsie w latach 40. ubiegłego wieku.

 
Od czasu domniemanej śmierci Giuliano, który miał zostać zastrzelony w mieście Castelvetrano, podczas obławy policyjnej 5 lipca 1950 roku, krążyły uporczywe pogłoski, że udało mu się wymknąć z zasadzki i zbiec do Tunisu, a następnie do Stanów Zjednoczonych. W mogile na wiejskim cmentarzu w Montelepre, na południe od Palermo, miano pochować naszpikowane kulami zwłoki mężczyzny podobnego do Giuliano.

-Jeżeli to nie są zwłoki Giuliano, to 60 lat historii, nie tylko Sycylii, ale także i Włoch, będzie musiało być zrewidowanych - powiedział sycylijski historyk Giuseppe Casarubbea.

Salvatore

Okoliczności śmierci bandyty dodatkowo zaciemnia fakt, że jeden z jego zastępców w gangu, Gasparre Pisciotta, chwalił się, że zastrzelił swojego szefa wcześniej na zlecenie policji. Później jednak przyjęto wersję, że go zdradził. Pisciotta zmarł w 1954 roku po wypiciu kawy ze strychniną w więzieniu w Palermo.

Uważa się, że sycylijska mafia wykorzystywała Giuliano do zwalczania powstania chłopów sycylijskich przeciwko właścicielom ziemskim, które wybuchło po opuszczeniu Sycylii przez wojska alianckie po II wojnie światowej.

Czytaj także

Aresztowano mafiosów kontrolujących transport warzyw

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 11:49
Neapolitańska kamorra i sycylijska Cosa Nostra kontrolowały rynek przewozów owoców i warzyw na południu Włoch. W czasie operacji przeciwko temu mafijnemu kartelowi aresztowano już ponad 60 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum mafii na Sycylii. Niektórzy mdleją

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2010 13:18
Działa od czterech dni, ale od dziś wstęp do muzeum mafii w Salemi na Sycylii dozwolony jest dla osób, które ukończyły 16 lat. Granicę wieku wyznaczono po tym, jak dwie osoby zasłabły w czasie zwiedzania tej niecodziennej ekspozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klan cosa nostra rozbity w USA i we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2010 16:44
Antymafijna operacja, która za Oceanem miała kryptonim "Paesan blues", była możliwa dzięki trwającemu dwa lata śledztwu, które prowadziły strona włoska i amerykańska.
rozwiń zwiń