Historia

Oni chwalą się, że mają najstarszą flagę na świecie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 15:07
Za najstarszą flagę na świecie uważana jest duńska Dannebrogen. Z jej powstaniem łączy się legenda sięgająca 1219 roku.
Duńska flaga (zdjęcie ilustracyjne)
Duńska flaga (zdjęcie ilustracyjne)Foto: jmolsen/sxc.hu/cc

Wówczas rycerstwo duńskie, pod wodzą króla Valdemara II, wyruszyło na wyprawę do pogańskiej jeszcze Estonii. Ekspedycja rozpoczęła się od bitwy pod Lindanäs (obecnie część stolicy Estonii - Tallina). W pierwszej fazie bitwy Duńczycy przegrywali. W walce zginął m.in. biskup, będących duchowym przywódcą wyprawy. Gdy nadzieja gasła - jak mówi legenda - z nieba w ręce króla Valdemara II spadła czerwona chorągiew z białym krzyżem. Pod tym znakiem Duńczycy zwyciężyli pogan i od tego momentu chorągiew ta stała się ich narodową flagą. Dlatego oficjalny Dzień Flagi obchodzony jest w Danii - od 1912 roku - 15 czerwca, w rocznicę tego wydarzenia.
Część historyków uważa też, że flaga angielska, czerwony krzyż na białym tle, powstała we wczesnym średniowieczu jako odwrotne kolorystycznie odwzorowanie flagi Danii, z którą łączyły Anglię częste kontakty.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Zobacz więcej na temat: Dania HISTORIA
Czytaj także

Dzień Flagi: poznaj historię symbolu Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 12:00
Polska flaga składa się z biało-czerwonych poziomych pasów. Jej historia jest jednak znacznie krótsza niż naszego godła. Bowiem w formie, w której znamy ją dziś, powstała dopiero w 20-leciu międzywojennym, czyli w XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam Dzień Flagi?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 17:00
Wspólnie ze słuchaczami zastanowimy się nad tym w "Czterech porach roku”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Flagi. Skąd wzięła się biało-czerwona?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 09:25
- Pamiętam jako dziecko dzień wiosenny 1945 roku. Po latach wojny pojawiły się flagi biało-czerwone. Rozpłakałem się. Dzisiejszy młody człowiek chyba tego nie rozumie, że ten zaszczytny znak Polaków został pokazany na zewnątrz - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.
rozwiń zwiń