Historia

Nietoperze atakują

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 07:01
Ponad sześć tysięcy kościołów w Anglii jest zagrożonych.

W Lambeth Palace, rezydencji abp. Canterbury, zwołano pierwsze w historii spotkanie ekspertów, którzy zastanawiali się, co zrobić z nietoperzami gnieżdżącymi się w co trzecim anglikańskim kościele - donosi "Sunday Telegraph".

Celem spotkania jest wypracowanie ogólnokrajowej strategii. Te nocne zwierzęta chętnie zamieszkujące kościelne wieże i dzwonnice nie są niczym nowym, ale ostatnio zaobserwowano, iż coraz częściej wprowadzają się do wnętrz kościołów. Powodem jest to, że kurczy się ich naturalne środowisko. Coraz mniej mają dzikich, zadrzewionych terenów. Nietoperze wyrugowano też ze stodół, których przebudowa na pomieszczenia mieszkalne jest w Wielkiej Brytanii ostatnio modna.

Nietoperze najbardziej dają się we znaki kościołom wiejskim, gdzie zgromadzenia wiernych są mniejsze i ludzie mniej je niepokoją. Wielu parafii nie stać na naprawianie szkód wywoływanych przez nietoperze, które od 1982 roku są gatunkiem prawnie chronionym.

 
Według Anne Sloman z komisji ds. budynków kościelnych nietoperze zamieszkują 6,4 tysiąca kościołów parafialnych w Anglii. Usuwanie szkód, które wyrządzają kościelnym zabytkom oceniane jest na setki tysięcy funtów.

Wśród kościołów zagrożonych dewastacją przez nietoperze wymienia się m.in. XIII-wieczny kościół św. Andrzeja we wsi Holme Hale w hrabstwie Norfolk i inny kościół z XI w. w tym samym hrabstwie pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Toftrees.
Potencjalnym rozwiązaniem jest oddanie nietoperzem dzwonnic w nadziei, że skłoni je to do wyprowadzenia się z wnętrz kościołów.

Zobacz więcej na temat: Anglia norfolk Wielka Brytania
Czytaj także

Sześć zębów Churchilla

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2010 07:00
Pozłacana szczęka premiera Anglii trafiła na aukcję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królową Matkę kochają wszyscy Anglicy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 07:00
Elżbieta wzbudzała sympatię i zapewniała trwałość monarchii.
rozwiń zwiń