W 1851 roku brytyjski historyk Edward Shepard Creasy napisał książkę pt. "Fifteen Decisive Battles of the World", zaś Edgar Vincent D'Abernon, dyplomata i pisarz, do tej tytułowej listy dodał kolejne trzy i w ten sposób pokonanie Bolszewików pod Warszawą zyskało miano 18. decydującej bitwę w dziejach świata.
Bitwy opisane przez Edwarda Sheparda Creasy'ego
1. Bitwa pod Maratonem - 12 września 490 p.n.e.
Ateńczycy powstrzymali inwazję wojsk perskich na Grecję. Przełomowy moment w dziejach wojen grecko-perskich. Przegrana Ateńczyków mogła spowodować zajęcie całej Grecji przez Persów. Nie powstałaby grecka demokracja, filozofia, sztuka...
2. Porażka Aten w wojnie z Syrakuzami - 413 p.n.e.
Była to nieudana próba przejęcia kontroli nad Sycylią przez Ateny w czasie wojny peloponeskiej (431 – 404 p.n.e) Zwrotny moment wojny, która spowodowała upadek podęgi Aten i przejęcie hegemonii przez Spartę.
3. Bitwa pod Gaugamelą (czasami nazywana pod Arbelą) - 331 p.n.e.
Aleksander Macedoński rozbił armię perską Dariusza III. Rozbicie Persów pozwoliło Aleksandrowi opanować Mezopotamię i uczynić kolejny krok w budowie imperium.
4. Bitwa nad Metaurusem - 207 p.n.e.
Była to bitwa z czasów II wojny punickiej (218 – 201 p.n.e) Rzymianie pokonali armię kartagińską dowodzoną przez Hazdrubala.
5. Bitwa w Lesie Teutoburskim – 9 n.e.
Plemiona germańskie pod wodzą Arminiusza wycięły w pień trzy rzymskie legiony dowodzone przez Publiusza Kwinktyliusza Warusa.
6. Bitwa na Polach Katalaunijskich (lub pod Chalons) - 7 września 451.
Wojska rzymskie pod wodzą Flawiusza Decjusza pokonały armie Hunów, którą dowodził Attyla.
7. Bitwa pod Poitiers (lub Tours) - 25 października 732.
Frankijski majordomus Karol Młot zatrzymał arabską armię Abd ar-Rahmana.
8. Bitwa pod Hastings - 14 października 1066.
Była to decydująca bitwa inwazji Normanów na Anglię. Wojska Wilhelma Zdobywcy pokonały Anglosasów dowodzonych przez króla Harolda II.
9. Oblężenie Orleanu – 1429.
Punkt zwrotny Wojny Stuletniej i pierwsze poważne zwycięstwo Joanny d'Arc.
10. Klęska hiszpańskiej armady – 1588.
Flota hiszpańska biorąca udział w wyprawie na Anglię została doszczętnie rozbita.
11. Bitwa pod Blenheim - 13 sierpnia 1704.
Starcie z czasów wojny o sukcesję hiszpańską (1701-1714). Siły Wielkiej Koalicji utworzonej przez Anglię, Austrię i Holandię pokonały armię francuską–bawarską.
12. Bitwa pod Połtawą - 8 lipca 1709.
Bitwa z czasów wielkiej wojny północnej (1700 – 1721), w której wojska króla szwedzkiego Karola XII zostały rozbite przez rosyjską armię cara Piotra Wielkiego.
13. Kapitulacja armii angielskiej pod Saratogą – 1777.
Seria starć między siłami brytyjskimi i amerykańskimi podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Był to punkt zwrotny wojny, który doprowadził do przystąpienia Francji do wojny po stronie amerykańskiej.
14. Bitwa pod Valmy – 1792.
Bitwa, która zatrzymała ofensywę austriacko-pruską podczas wojny z Francją. Do sukcesu Francuzów przyczyniła się epidemia czerwonki wśród wojsk przeciwnika.
15. Bitwa pod Waterloo - 18 czerwca 1815.
Ostatni bitwa Napoleona Bonaparte. Ponad 70-tysięczna armia francuska starła się z armiami VI koalicji: angielską Wellingtona i pruską Blüchera. Klęska Napoleona zapoczątkowała nowy ład w Europie, który zostal wprowadzony podczas Kongresu Wiedeńskiego.
Bitwy dodane przez Edgara Vincentego D'Abernona
16. Bitwa pod Sedanem - 1 września 1870.
Stoczona podczas wojny francusko-pruskiej. Klęska Napoleona III wraz z jego armią zdecydowała o zwycięstwie Prus w całej wojnie.
17. Bitwa nad Marną - 5 - 9 września 1914.
Kilkudniowa bitwa I wojny światowej pomiędzy wojskami francusko-angielskimi a wojskami niemieckimi. Bitwa powstrzymała marsz Niemców na zachód i zdobycie Paryża "nim spadną liście".
18. Bitwa warszawska 15 sierpnia 1920.
Bitwa, która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała pochód się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.