Najstarszym polskim symbolem narodowym jest biały orzeł. Jego korzenie sięgają średniowiecza. To właśnie z niego wyewoluowały nasze barwy narodowe, czyli biel i czerwień.
– Po okresie rozbiorowym nie było wiadomo, jak nasza flaga ma wyglądać – mówi Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. – Dopiero potem heraldycy uświadomili sobie, że pasy powinny być w kolorach państwowego herbu. Górny, ważniejszy pas jest więc biały, podobnie jak orzeł w tym herbie. Pasy są w proporcjach 5:8.
Jednak nasza flaga to nie tylko dobrze znany wszystkim "prostokąt". Istnieją bowiem jej modyfikacje, np. flaga państwowa z godłem, używana m.in. przez przedstawicieli dyplomatycznych, lotniska, a także jako bandera na statkach morskich. Prawo dopuszcza także flagę zakończoną dwoma trójkątnymi "językami" – to bandera wojenna, a także Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziś barwy narodowe pojawiają się m.in. w najwyższych odznaczeniach państwowych. Dzień Flagi obchodzony jest rokrocznie, 2 maja. By dowiedzieć się więcej o historii polskiej flagi, oraz jej przeróżnych modyfikacjach, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego z "Poranka OnLine".
Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 6 rano.