Historia

Władysław Bentkowski - społecznik, poseł, szef sztabu Langiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 06:07
- Ciekawa to postać żołnierza, działacza gospodarczego i społecznika. Był jednym z najbardziej czynnych i znanych w owym czasie działaczy nurtu pracy organicznej - mówił prof. Andrzej Notkowski na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Władysław Bentkowski - audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". (PR, 2.08.2002)
Władysław Bentkowski. źr. Wikimedia Commonsdp
Władysław Bentkowski. źr. Wikimedia Commons/dp

24 września 1817 przyszedł na świat Władysław Bentkowski, uczestnik obu powstań narodowych, publicysta i działacz poznański.

W chwili wybuchu powstania listopadowego był zaledwie trzynastoletnim uczniem. Mimo młodego wieku (do powstańczej armii przyjmowano od 15. roku życia) wziął udział w walce. Służył m.in. podczas rosyjskich szturmów na Wolę.

Po upadku zrywu ukończył naukę w szkole średniej, a następnie studiował historię i prawo na Uniwersytecie w Królewcu.

- W roku 1843 przeniósł się do Poznania, gdzie wstąpił do artylerii - mówił prof. Andrzej Notkowski w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków". - Po wybuchu Wiosny Ludów pojechał na Węgry.

W roku 1950 powrócił do Poznania. Przez jedenaście lat był posłem sejmu w Berlinie z ramienia Koła Polskiego, którego był jednym z przywódców. Współpracował wówczas z Hipolitem Cegielskim.

- Po wybuchu powstania listopadowego potajemnie złożył mandat poselski i wyruszył do Królestwa Polskiego by wstąpić do oddziałów powstańczych - wyjaśniał historyk.

Bentkowski trafił do oddziału dyktatora powstania, Mariana Langiewicza i służył jako jego szef sztabu. Zryw roku 1863 w niczym nie przypominał poprzedniego powstania. Odpowiedzialny za zaopatrzenie i wprowadzanie w życie planów Langiewicza, Bentkowski stanął przed trudnym zadaniem. Posłuchaj, jak opisywał sytuację

Razem z Langiewiczem przekroczył granicę austriacką i, podobnie jak dowódca, został wtrącony do więzienia. Po wyjściu na wolność zaangażował się w działalność społeczną w Wielkopolsce.

bm

Czytaj także

Powstanie styczniowe: wymierna pomoc Poznania i Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 21:23
Nie ograniczała się ona do wysyłania ochotników i zbiórek pieniędzy. Z poznańskiego poszły walczyć oddziały powstańcze, a niektóre stoczyły zwycięskie bitwy np. pod Ruszkowem, w której dowodził Józef Alojzy Seyfried, pomocnik handlowy z Poznania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Gąsiorowski. Lekarz nazywany ojcem polskiej medycyny

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 05:35
Nie jest przesadą zdanie doktora Koehlera o Ludwiku Gąsiorowskim, iż był on jedną z najwybitniejszych postaci swoich czasów w Wielkopolsce. Nie jest również przesadnym stwierdzenie profesora Skobla, że Gąsiorowski może służyć za wzór lekarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królestwo Kongresowe. Pół-Polska pod carskim berłem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 05:40
27 listopada 1815 roku car Aleksander I nadał konstytucję Królestwu Polskiemu, nazywanemu też Królestwem Kongresowym lub Kongresówką. Kilka miesięcy wcześniej, 20 czerwca 1815 roku w Warszawie ogłoszono powstanie Królestwa Polskiego. 
rozwiń zwiń