Historia

Knud Rasmussen - znany jako ojciec eskimologii

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 05:30
144 lata temu, 7 czerwca 1879 roku, urodził się w Ilulissat na Grenlandii Knud Johan Victor Rasmussen - jeden z najwybitniejszych badaczy Arktyki. Dość powiedzieć, że jako pierwszy Europejczyk przejechał psim zaprzęgiem całe Przejście Północno-Zachodnie od Grenlandii, przez Kanadę, aż po krańce Alaski.
Członkowie wyprawy na Grenladię w latach 1902-1904. Od lewej stoją: Jrgen Brnlund, Alfred Bertelsen, Ludvig Mylius-Erichsen, Knud Rasmussen iHarald Moltke
Członkowie wyprawy na Grenladię w latach 1902-1904. Od lewej stoją: Jørgen Brønlund, Alfred Bertelsen, Ludvig Mylius-Erichsen, Knud Rasmussen iHarald MoltkeFoto: Wikipedia/domena publiczna

Dla jego niebywałej świadomości antropologicznej, był przecież wykształconym etnografem, nie bez znaczenia był fakt, że jego matka była Inuitką - rodowitą Grenlandką, a ojciec zaś duńskim misjonarzem. Większość biografii opisuje go w pierwszym rzędzie jako podróżnika choćby z tego powodu, że był bohaterem wielu wypraw arktycznych, które później opisał w licznych i ciekawych książkach, stanowiących swoiste dzienniki tych wypraw.

Jego najsłynniejszą wyprawą jest właśnie podróż psim zaprzęgiem od Ziemi Baffina, przez północną Kanadę aż do Cieśniny Beringa, co miało miejsce w latach 1921 do 1924. To między innymi z tego powodu i na jego cześć region północno-zachodniej Grenlandii nazwano Ziemią Knuda Rasmussena. Opisy tych wypraw mają w wielu przykładach charakter wręcz literacki i nie są pozbawione naukowego zacięcia. W jego dorobku znajdują się też książki stricte o charakterze naukowym. Wiele z nich zostało przetłumaczonych także na język polski, m.in. "Nowi ludzie" czy "Wielka podróż psim zaprzęgiem".


Posłuchaj
21:33 2021_01_28 19_07_19_PR1_eureka.mp3 Wielka wyprawa Knuda Rasmussena po ziemiach Inuitów (Eureka/Jedynka)

 

Henry Andersen w "Arktycznej opowieści" pisze tak: "Knud Johan Victor Rasmussen (7 czerwca 1879 - 21 grudnia 1933) był duńskim badaczem polarnym i antropologiem. Nazywano go "ojcem eskimologii" i był pierwszym Europejczykiem, który przejechał całe Przejście Północno-Zachodnie (przez Grenlandię, Kanadę, Alaskę) psim zaprzęgiem. Pozostaje dobrze znany na Grenlandii, w Danii i wśród Eskimosów w całej Arktyce.” Dodaje jeszcze: "Rasmussen urodził się w Ilulissat na Grenlandii jako syn duńskiego misjonarza, wikariusza Christiana Rasmussena i Eskimosów, duńskiej matki, Louise Rasmussen (z domu Fleischer). Miał dwoje rodzeństwa, w tym brata Petera Lima".

Co ciekawe, jego pierwsza wyprawa miała charakter literacki właśnie tak się nazywała "Duńska wyprawa literacka". W książce Andersena czytamy: "Rasmussen udał się na swoją pierwszą wyprawę w latach 1902–1904, znaną jako The Danish Literary Expedition, z Jørgenem Brønlundem, Haraldem Moltke i Ludvigiem Myliusem-Erichsenem, w celu zbadania kultury Eskimosów. Po powrocie do domu wyjechał na cykl wykładów i napisał The People of the Polar North (1908), dziennik podróży będący połączeniem i naukowego opisu folkloru Eskimosów." Tu trzeba dodać, że wraz z przyjacielem Peterem Freuchenem założyli bazę handlową w Thule - najbardziej wysuniętej na północ placówce handlowej i właśnie z tej bazy, zwanej "Ultima Thule" rozpoczynali każdą z siedmiu polarnych ekspedycji, a wszystko to w latach 1912-1933.


Posłuchaj
29:28 Dwójka Skarbiec 26.01.2018.mp3 "W sercu Ultima Thule". Zapiski duńskiego polarnika (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

Najsłynniejszą jednak była wyprawa piąta przez cały północny pas naszej półkuli. Wyprawa miała objąć także północne tereny Rosji po minięciu Cieśniny Beringa. W opowieści Andersena czytamy: "Największym osiągnięciem Rasmussena była masowa Piąta Ekspedycja Thule (1921–1924), której celem było zbadanie wielkiego głównego problemu pochodzenia rasy Eskimosów." Siedmioosobowy zespół Piątej Ekspedycji Thule przebył 18 000 mil od Grenlandii do Pacyfiku, najpierw do wschodniej Arktyki w Kanadzie, gdzie zaczął zbierać okazy, przeprowadzać wywiady i prowadzić wykopaliska. Rasmussen opuścił zespół i podróżował przez 16 miesięcy psimi zaprzęgami wraz z dwoma Eskimosami myśliwymi przez Amerykę Północną do Nome na Alasce - próbował kontynuować podróż do Rosji, ale odmówiono mu wizy". To właśnie ta wyprawa uczyniła z niego najsłynniejszego badacza pochodzenia Eskimosów, ich języka i kultury. Dzięki tym odkryciom został nazwany "ojcem eskimologii". Wspomnijmy zatem tego wielkiego badacza i podróżnika w rocznicę jego urodzin, warto!

PP

Czytaj także

Leif Eriksson. Wiking, który wyprzedził Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:30
Przez wieki uznawano, że to Krzysztof Kolumb i jego ludzie byli pierwszymi Europejczykami w Ameryce. Ale włoski podróżnik spóźnił się - o 492 lata i trzy dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kund Rasmussen. Psim zaprzęgiem od Zatoki Hudsona po Alaskę

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:07
Dokładnie 100 lat temu rozpoczęła się jedna z najbardziej spektakularnych wypraw polarnych. Duńczyk - grenlandzkiego pochodzenia - Knud Rasmussen pokonał psim zaprzęgiem 18 tysięcy kilometrów, czyli niemal tyle, ile wynosi połowa równika. Zyskał tym w Danii status bohatera narodowego.
rozwiń zwiń