1 czerwca 1991 roku - Jan Paweł II ląduje na lotnisku w Koszalinie. Pierwszy raz w wolnej Polsce. Po raz pierwszy wita Go demokratycznie wybrany prezydent Lech Wałęsa. - Ojcze Święty byłeś i jesteś symbolem ducha tego narodu. Narodu, który nigdy nie pogodził się z systemem zniewolenia. Dzisiaj nie musimy juz walczyć. Uczymy sie pracować dla wolnej ojczyzny. Nadal próbujemy czerpać z Twojej mądrości, mądrości Kościoła, który tak wiele dał Polsce - przemawiał Wałęsa.
W Polsce od miesięcy trwała wówczas debata nad zaostrzeniem warunków usuwania ciąży. Jan Paweł II parokrotnie poruszał ten temat w homiliach. - Każde dziecko jest darem Boga. Dar to trudny niekiedy do przyjęcia, ale zawsze dar bezcenny. Trzeba zmienić stosunek do dziecka poczętego. Nawet jeśli pojawiło sie ono nieoczekiwanie, nigdy nie jest ono intruzem, ani agresorem, jest ludzką osobą. Świat zmieniłby się w koszmar, gdyby małżonkowie znajdujący się w trudnościach materialnych widzieli w swoim dziecku tylko ciężar i zagrożenie swojej stabilizacji - mówił podczas mszy na lotnisku w Masłowie.
Podczas mszy, mówiąc o kryzysie małżeństwa podniósł głos. - Nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia – mówił dosadnie Jan Paweł II.
(mb)
Aby wysłuchać wspomnień o posłudze Jana Pawła II wystarczy wybrać "Pierwsza wizyta w wolnej Polsce" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.
"Sygnały Dnia" można słuchać codziennie od godz. 6.00.
***
Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.
Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.
Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.
Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.